Як сучасні люди заселяли Європу

08.09.2024   09:30    45

Як анатомічно сучасні люди, Homo sapiens, прийшли в Європу та існували тут десятки тисяч років тому.

Нова модель показала, як переміщалися, розмножувалися і вимирали в Європі анатомічні сучасні люди приблизно 45 000-32 000 років тому, в період оріньякської культури, повідомляє Кельнський університет. Наукова стаття вийшла в Nature Communications.

Виявилося, що чисельність сапієнсів на континенті пройшла чотири етапи. Причини розселення людей у Європу, найімовірніше, були різноманітні. Це може бути й бажання відкрити нові землі, ускладнення соціальної структури та прогрес у технологіях. Однак, згідно з новим дослідженням, принципове значення мав клімат. У своїй моделі вчені об’єднали кліматичні та археологічні дані разом з алгоритмами ШІ.

Останні новини:  У США знайшли унікальну золотисту скам’янілість

Отже, спочатку, на першому етапі, приблизно 45 000-43 000 років тому мисливці-збирачі повільно просувалися на захід, переходячи зі східного Середземномор’я, з Леванту, на Балкани.

За цим наступила друга фаза – сапієнси дуже швидко дісталися Західної Європи, проте, не встигнувши захопити Великобританію та Іберійський півострів (приблизно 43 200-41 000 років тому). Всупереч короткочасним невдачам, популяція Homo sapiens по всій Європі в цей час досягла приблизно 60 000 осіб.

Останні новини:  У Німеччині знайшли давньоримський аналог колючого дроту

Однак потім, на третьому етапі, 41 000-39 000 років тому чисельність і щільність населення сильно знизилися. Цей занепад був викликаний тривалим суворим холодним періодом, що тривав майже 3 000 років. Однак, за даними моделі, люди вціліли південніше Альп і на Балканах.

Четверта фаза почалася близько 38 000 років тому, коли умови знову покращилися, популяція швидко відновилася і збільшилася. Стародавні люди заселили Велику Британію та Іберійський півострів. До кінця цього процесу люди виявилися краще адаптовані до холодного клімату, що дало їм змогу розширити межі освоєних середовищ існування.

Останні новини:  Один із найпроблемніших льодовиків Антарктиди почав диміти