Вчені виявили хвіст динозавра у бурштині віком 99 млн років

01.09.2024   06:30    58

Історія про загадкову знахідку в бурштині, яка почалася з помилкової ідентифікації, завершилася одним із найзначніших відкриттів у палеонтології, пише Успіх in UA.

Те, що спочатку вважалося рідкісною, рослиною, виявилося пір’ястим хвостом молодого динозавра, захопленим у смолу мільйони років тому.

Все почалося у 2015 році, коли палеонтолог Ліда Сінг натрапив на шматок бурштину на ринку в М’янмі. Бурштин, якому понад 99 мільйонів років, спочатку був класифікований як фрагмент
рослини, готовий до продажу як ювелірний виріб. Однак Сінг помітив щось незвичайне і вирішив дослідити знахідку детальніше, зрештою запропонувавши Інституту палеонтології Дексу придбати її для вивчення, повідомляє t4.

Останні новини:  У пустелі знайшли місто, яке змінює уявлення про історію

Після детального аналізу з використанням комп’ютерної томографії та мікроскопії виявилося, що бурштин зберіг не рослину, а частину хвоста молодого динозавра, покриту пір’ям. Цей хвіст належав целурозавру — кладі тероподних динозаврів, що є більш близькими родичами сучасних птахів, ніж до велоцирапторів чи тиранозаврів.

У хвості були знайдені вісім хребців, оточених пір’ям, які збереглися в тривимірній структурі з мікроскопічними деталями. Це було перше в історії відкриття динозаврового матеріалу, збереженого в бурштині.

Останні новини:  У Колорадо виявили рештки болотного мешканця, який жив ще за часів динозаврів
Вчені виявили хвіст динозавра у бурштині віком 99 млн років

Аналіз показав, що пір’я були каштаново-коричневого кольору зверху і бліді або білі знизу. Вони не мали добре розвиненого центрального стрижня, що вказувало на еволюційну стадію розвитку пір’я, яка передувала сучасному типу. Крім того, навколо кісток було виявлено шар м’якої тканини, що зберігав сліди двовалентного заліза — залишку від гемоглобіну, який колись циркулював у крові динозавра.




Дослідники припускають, що динозавр міг потрапити у смолу ще за життя, що ймовірно призвело до його загибелі. Професор Майк Бентон зазначив, що хвіст, ймовірно, потрапив у смолу, і це спричинило загибель молодого теропода, який не зміг вирватися. Хоча доля динозавра трагічна, його хвіст зберігся на мільйони років, дозволяючи сучасним вченим заглянути в минуле і отримати унікальні дані про еволюцію пір’я.

Останні новини:  Археологи знайшли в Ізраїлі поселення віком 5 тисяч років

Цей випадок не єдиний, коли палеонтологи зіткнулися з помилковою ідентифікацією знахідки в бурштині. У 2020 році повідомлялося про відкриття черепа “динозавра” розміром з колібрі, який згодом виявився новим видом ящірок. Також раніше ми повідомляли, що рожево-білий агат, який понад 100 років зберігався в музеї, виявився яйцем динозавра.