З усіх можливих стратегічних цілей “Курського вторгнення” захоплення землі як розмінна монета є найбільш переконливою. Вона ж і найбільш небезпечна, пише видання Financial Times.
Як зазначається, Київ знає, що на нього чинитиметься дедалі більший тиск з метою переговорів про припинення війни, особливо (але не тільки), якщо Дональд Трамп повернеться до Білого дому після президентських виборів у листопаді.
Трамп хвалився, що принесе мир в Україну за одну ніч. Щоправда, ніхто не знає, як. Однак кілька його колишніх чиновників і радників припустили, що це може включати неформальну поступку територією в обмін на значущі західні гарантії безпеки.
Київ і багато його європейських союзників занепокоєні тим, що майбутня адміністрація Трампа примушує Україну до несправедливого і нестабільного миру, погрожуючи відмовою від подальших поставок американської зброї.
Водночас, як пише видання, за нинішнього рівня західної військової підтримки і внутрішньої мобілізації ресурсів, в України немає життєздатного середньострокового шляху до перемоги. І хоча є визнання факту, що європейцям доведеться зробити більше для озброєння України, предметного обговорення варіантів немає, — каже високопоставлений європейський чиновник.
Більшість західних столиць хочуть, щоб Київ зайняв максимально сильну позицію для переговорів. І до наступу на російські території в України було мало варіантів, щоб досягти цього в короткостроковій перспективі. І тепер у Києва може бути “предмет торгів”.
Водночас, якщо Київ хоче обміняти захоплені в Росії землі, він повинен їх зберегти — і ціна може стати надмірною. Вторгнення України повинно буде підтримуватися складною операцією постачання, а також ротацією військ і резервами, яких не вистачало на сході.
Українські солдати і західні аналітики турбуються, що кидання ресурсів на Курськ ускладнить для України утримання стратегічно важливих позицій на Донеччині, де останніми днями тривали наступи Росії.
Президент Володимир Зеленський, схоже, вважає, що вигоди варті того, щоб ризикувати. І багато чого залежатиме від масштабу відповіді Росії на вторгнення, який поки що незрозумілий, цитує FT військового експерта Миколу Бєлєскова.
Референдум щодо територій України — позиція Зеленського
Наприкінці липня глава держави Володимир Зеленський назвав умови для проведення референдуму, на який можуть винести питання територіальної цілісності країни. За його словами, Київ не може віддати Москві свої території, оскільки це суперечить Конституції.
“Референдум? Цього має хотіти український народ. Скажу відверто, це — не найкращий варіант, тому що ми маємо справу з Путіним і для нього буде перемогою, якщо він захопить частину наших територій, — сказав Зеленський і додав, що Україна може повернути свої території дипломатичним шляхом.