Біологи з’ясували, які мікроби живуть у мікрохвильовій печі

12.08.2024   18:30    60

Різні кухонні поверхні неодноразово вивчали на предмет бактерій, що живуть на них, але мікрохвильові печі з цього боку раніше практично не досліджували. Недогляд недавно виправили іспанські фахівці. Вони встановили, які мікроби живуть у мікрохвильовій печі, і порівняли, як у цьому плані відрізняються електроприлади з різними типами використання. Деякі з результатів насторожили.

Бактерії часом існують у найнесприятливіших умовах. Мікробні спільноти знаходили і в нафтових розливах у морі, і в антарктичних озерах, і всередині Міжнародної космічної станції.

Втім, один із прикладів виживання мікробів в екстремальному середовищі знаходиться поруч із людьми — усередині мікрохвильових печей, які вже стали невід’ємною частиною кухонної обстановки. Вчені з Інституту інтегративної системної біології при Університеті Валенсії (Іспанія) спільно зі співробітниками компанії Darwin Bioprospecting Excellence SL, зайнятої мікробними біотехнологіями, вперше детально вивчили бактеріальне тло мікрохвильових печей. Про зроблені відкриття вони розповіли у статті для журналу Frontiers in Microbiology.

Дослідники взяли проби із 30 мікрохвильових печей. Третина з них — зі звичайних домогосподарств, стільки ж було встановлено у приміщеннях загального користування в установах чи буфетах, а ще 10 служили лабораторним обладнанням.

Останні новини:  Вчені розкрили секрет стійкості тихоходок до радіації

Для аналізу складу мікробних угруповань використовували секвенування нового покоління і виконали культивування 101 штаму в п’яти середовищах. У результаті вдалося виявити 747 пологів бактерій 25 бактеріальних типів. Найчастіше зустрічалися Proteobacteria, Firmicutes, Actinobacteria та Bacteroidetes.

Зіставивши бактеріальний фон в мікрохвильовій печі, вчені встановили, що у приладів з домашніх кухонь і приміщень загального користування він частково збігався і був схожий з мікробіомом інших кухонних поверхонь.




«Ексклюзивними» пологами бактерій для перших виявилися Acinetobacter, Bhargavaea, Brevibacterium, Brevundimonas, Dermacoccus, Klebsiella, Pantoea, Pseudoxanthomonas та Rhizobium. Одночасно, Arthrobacter, Enterobacter, Janibacter, Methylobacterium, Neobacillus, Nocardioides, Novosphingobium, Paenibacillus, Peribacillus, Planococcus, Rothia, Sporosarcina та Terribacillus виявили тільки в мікрохвильових печах загального користування.

Останні новини:  Археологи виявили в Туреччині гробницю з головами биків, якій 2000 років

Що стосується лабораторних печей, то в їх мікробіомі в достатку були присутні таксони, відомі здатністю витримувати мікрохвильове випромінювання, високі температури та висихання. Зокрема, лише з цих спроб учені виділили бактерії роду Nonomuraea. Також там зустрічалися Delftia, Micrococcus, Deinococcus та один невідомий рід із групи Cyanobacteria.

Крім того, автори роботи додатково порівняли результати проб з мікрохвильових печей з раніше зібраними даними про бактерії на сонячних панелях і відзначили їх схожість. За словами дослідників, екстремальні умови середовища у першому та другому випадках, ймовірно, сприяли відбору високостійких мікробів.

Останні новини:  Українські полярники зафіксували рідкісне явище в Антарктиці

Біологи попередили, що деякі з бактерій, виявлених у домашніх мікрохвильових печах, — Klebsiella, Enterococcus і Aeromonas — можуть бути небезпечними для здоров’я людей. З огляду на це дослідники нагадали про необхідність протирати їх внутрішні поверхні після кожного використання та регулярно дезінфікувати.

Вчені підкреслили, що їх дослідження важливе не лише з погляду гігієни. Його результати можуть стати в нагоді у сфері біотехнологій. Наприклад, якщо виявлені в мікрохвильових печах штами вдасться застосувати у промислових процесах, де потрібні особливо «загартовані» бактерії.