Людство стане свідком події, яка була описана у старовинному рукописі

28.05.2024   19:30    365

Світ скоро стане свідком надзвичайної астрономічної події, яка, можливо, була вперше задокументована ще в 1217 році. Мова йде про черговий вибух зорі T Coronae Borealis, відомої як Зірка Blaze. Це рідкісне явище відбувається у подвійній зоряній системі, що складається з білого карлика та червоного гіганта, і знаходиться на відстані 3000 світлових років від Землі пише https://t4.com.ua.

Неочікувана взаємодія між зорями

Ці дві зірки знаходяться настільки близько одна до одної, що гравітаційні сили білого карлика витягують матерію з червоного гіганта. Цей процес кульмінує в термоядерному вибуху на поверхні білого карлика, що спричиняє різке збільшення яскравості зірки. Подія, відома як нова, стає видимою неозброєним оком і відбувається приблизно раз на 80 років.

Останні новини:  Обертання внутрішнього ядра Землі сповільнилося: що станеться

Історичні спостереження

Завдяки документації спостережень у 1866 і 1946 роках, вчені змогли простежити циклічність цих зоряних вибухів. Однак, за деякими даними, історія цих явищ може мати ще давніше коріння. Дослідження, проведене Бредлі Шефером, професором з Луїзіанського університету, наводить припущення, що аналогічні події могли спостерігатися ще у середньовіччі.

Шефер аналізує запис, зроблений в 1217 році Ебботом Бурхардом з Упсберга, який описав незвичайно яскраву зорю у сузір’ї Корони Північної, що “сяяла великим світлом” і тривала “багато днів”. Цей опис дуже відповідає характеристикам нової T CrB.

Останні новини:  Археологи виявили давньоримські артефакти у храмі Геркулеса
Термоядерний вибух на поверхні білої карликової зірки, відомої як нова. Авторство зображення: NASA

Сучасне значення та спостереження

Астрономи з нетерпінням очікують наступного вибуху, який, за прогнозами, має статися найближчим часом. Американська асоціація спостерігачів змінних зірок (AAVSO) зазначає, що згідно з останніми даними, зірка вже почала показувати ознаки зниження яскравості, що може передувати її новому виверженню. Вчені припускають, що повний цикл цієї події може відбутися вже в 2024 році.

Важливість для наукової спільноти

Цей очікуваний вибух надасть астрономам унікальну можливість вивчати процеси, що відбуваються під час зоряного виверження, та їх вплив на навколишнє космічне середовище. Знання, отримані завдяки цьому спостереженню, можуть виявити нові аспекти поведінки зірок та механізмів їх взаємодії. Також, це може допомогти уточнити наші моделі старіння зірок та їх еволюції.
Крім наукового інтересу, майбутній вибух T CrB стане значущою подією для аматорських астрономів та широкої громадськості. Спостерігати таку подію можна буде неозброєним оком, що робить астрономію доступнішою та цікавішою для людей, не пов’язаних з наукою професійно. Активізація інтересу до космосу та зоряних явищ може надихнути молодь досліджувати наукові дисципліни та розширювати горизонти своїх знань.

Останні новини:  Найсильніший спалах на Сонці накрив Марс потужною радіацією