Рослинне м’ясо виявилося не кориснішим за натуральне

18.04.2024   15:16    375

У світі зростає інтерес до рослинних замінників м’яса, але досліджень про їхній вплив на здоров’я поки недостатньо. Заповнити прогалину взялися вчені з Сінгапуру. У рандомізованому клінічному випробуванні вони порівняли вплив на кардіометаболічні показники двох типів дієт – зі споживанням м’яса тваринного походження або його рослинних аналогів.


by @rorozoa

Для експерименту, результати якого опублікував журнал American Journal of Clinical Nutrition, набрали 89 жителів Сінгапуру від 30 до 70 років, які не страждали на цукровий діабет другого типу, але мали схильність до нього, про що свідчив підвищений рівень глюкози в крові. Іншими критеріями відбору стали відсутність ожиріння, серйозних захворювань, звички палити і зловживати психоактивними речовинами. Також учасники не повинні були дотримуватися спеціалізованих дієт, вживати ліки і добавки, здатні вплинути на результати дослідження.Випробовуваних випадковим чином розділили на дві групи з 45 і 44 осіб. Усе дослідження до кінця пройшли 42 і 40 осіб відповідно. Протягом восьми тижнів учасники однієї групи мали замінити звичну їжу, багату на білок, фіксованою кількістю м’яса тваринного походження, а іншої – відповідними рослинними аналогами, що їх надали науковці. При цьому споживання інших білкових продуктів пропонувалося звести до мінімуму.Способи приготування та приправи учасникам дозволили обирати самостійно. Інші деталі звичного харчування (наприклад, споживання фруктів та овочів) їм рекомендували не змінювати. Під час експерименту організатори стежили за загальним раціоном, а випробовувані чотири рази представляли триденні щоденники харчування, які їх попередньо навчили вести.

Останні новини:  Вчені розкрили секрет «висячої колони» у храмі Вірабхадра

Під час дослідження у добровольців також вимірювали артеріальний тиск і за аналізами крові спостерігали за їхніми кардіометаболічними показниками, включно з рівнем ліпідів і ліпопротеїнів, глюкози, інсуліну, фруктозаміну, С-реактивним білком та іншими біомаркерами.

За результатами контрольних заборів венозної крові на початку і на восьмому тижні експерименту дослідники не виявили явних переваг для здоров’я від переходу на рослинні аналоги м’яса порівняно зі споживанням тваринного м’яса. Обидва режими харчування корелювали зі здоровішими рівнями фруктозаміну та індексу HOMA-бета з плином часу.

Останні новини:  У Чумацькому Шляху було знайдено три найстаріші зірки у Всесвіті

Моніторинг артеріального тиску та вмісту в крові глюкози показав, що харчування зі звичайним м’ясом було ефективнішим у плані контролю за цими параметрами здоров’я. Кращі результати за глікемічним індексом у “м’ясній” групі, ймовірно, були пов’язані з більш низьким споживанням вуглеводів і більш високим вмістом у їжі білка – порівняно з групою, де учасники харчувалися рослинним м’ясом.

Останні новини:  Вчені розкрили деталі найпотужнішого вибуху на Сонці за останні 7 років

Хоча біодоступність білка в клінічному випробуванні не оцінювали, з минулих досліджень відомо, що протеїн із рослинних замінників м’яса засвоюється гірше, ніж із продукту тваринного походження. Це, своєю чергою, може впливати на секрецію інсуліну і вироблення різних ШКТ-гормонів.

Таким чином, за підсумками восьмитижневих випробувань рослинні аналоги м’яса не принесли більше користі кардіометаболічному здоров’ю, підсумували сінгапурські дослідники.


cikavosti.com