Шольц і Вайдель поведуть свої партії на вибори до Бундестагу

Вчора,   11:00    300

Соціал-демократи та ультраправі Німеччини затвердили на з’їздах своїх кандидатів у канцлери та назвали основного політичного конкурента, яким для обох є консерватори

Те, що правляча (поки ще) Соціал-демократична партія (СДПН) обере Олафа Шольца своїм кандидатом у канцлери на виборах 23 лютого, а ультраправа «Альтернатива для Німеччини» (AfD) піде на них під керівництвом Аліс Вайдель, було відомо ще наприкінці минулого року. Однак офіційно ці політики були номіновані лише в суботу, 11 січня, на своїх з’їздах: Шольц — майже одностайно, Вайдель — одностайно.

ОПТИМІСТИЧНИЙ ШОЛЬЦ

За нинішнього канцлера проголосували поіменно 99,16 відсотка делегатів з’їзду, проти підняли руки п’ятеро.

У принципі, з’їзд підтвердив те, що ще наприкінці листопада ухвалило керівництво партії у вузькому колі, вирішивши поставити на ту ж «конячку», що й у 2021 році (коли кандидатуру Шольца підтримали 96,2 відсотка делегатів під час таємного голосування). Тоді, після розпаду правлячої коаліції, яку очолював саме Шольц, точилися запеклі дебати, чи не варто номінувати набагато більш популярного політика, міністра оборони Бориса Пісторіуса. Зрештою, есдеки не використали цей шанс, очевидно сподіваючись на те, що й цього разу станеться щось на кшталт виборів 2021 року, коли буквально в останній момент вдалося вирвати перемогу у консерваторів з перевагою у «цілих» 1,6 відсотка, і «зіграє» певна «фартовість» Шольца.

Сам кандидат, посміхаючись, зазначив, що знає, «що зимові виборчі кампанії можуть добре закінчуватися»: він двічі балотувався на виборах бургомістра в Гамбурзі і двічі переміг, саме у місяці лютому.

«Ми переможемо», — пообіцяв Шольц, приймаючи букетик червоних квітів. Червоний – партійний колір соціал-демократів. Гасло, під яким вони йдуть на вибори, –  «Більше для тебе, краще для Німеччини».

Останні новини:  “Це я був у центрі Києва, а не він”: Байден висміяв Путіна за провал “триденної СВО”

Під цим есдеки розуміють свої плани покращення добробуту жителів республіки та «відновлення успішного бренду made in Germany для пересічних німців».

Як вони це хочуть зробити, Шольц розповів у майже годинній промові. Не обійшов він у ній, зрозуміло, й тему війни в Україні. Зрештою, весь період роботи очолюваного ним уряду та навіть його розпад пройшли під впливом цієї війни.




Чогось принципово нового Шольц не сказав. Він повторив свої відомі «мантри» –  обіцянки продовжувати бути солідарними з Україною і водночас працювати над досягненням «справедливого» миру, а також рішучість не допустити втягування Німеччини у війну з ядерною Росією.

«Чи продовжимо ми тепер непохитно й виважено підтримувати Україну, чи пустимось у небезпечні авантюри у питаннях війни й миру?», — запитав Шольц. І відповів сам собі: «У Німеччині є одна політична сила, яка беззастережно стоїть на боці України і водночас стежить, щоб нас не втягнули у цю війну, — СДПН».

Шольц бачить себе виваженим і відповідальним політиком. «Канцлером миру». До авантюристів він відносить, вочевидь, і лідера Християнсько-демократичного союзу Фрідріха Мерца, який не виключав раніше можливості передачі Україні далекобійних ракет Taurus.

Критиці консерваторів, в уряді яких він успішно працював до 2021 року, Шольц приділив чимало уваги, резюмувавши: «Зараз не час для старих рецептів… Не час для ХДС/ХСС у Німеччині!». Кандидат-есдек пообіцяв не допустити, щоби ХДС отримав мандат на формування нового уряду.

Аліс Вайдель в оточенні однодумців.Фото: X/Tino_Chrupalla

Останні новини:  Європа має посилити співпрацю з українським оборонним комплексом - Пісторіус

ВОЙОВНИЧА ВАЙДЕЛЬ

Гасло кампанії «Альтернативи для Німеччини» – «Час для Аліс Вайдель. Час для Німеччини». Партійний колір – блакитний.

Свою лідерку на цих виборах, Аліс Вайдель, делегати з’їзду AfD, який проходив того ж дня в місті Різа, що у землі Саксонія, обрали одностайно. Вона взагалі стала першим кандидатом на посаду канцлера в 11-річній історії партії.

Сам з’їзд AfD проходив на тлі бурхливих і подекуди насильницьких протестів, які настільки ускладнили делегатам шлях до місця збору, що розпочати довелося з двогодинною затримкою.

У своїй енергійній промові, що тривала приблизно чверть години, Вайдель подякувала поліції, завдяки якій їй взагалі вдалося дістатися місця. А ще вона подякувала одній людині – Ілону Маску – за те, що він уможливив трансляцію з’їзду на своїй платформі Х, а також за те, що закликає голосувати саме за «Альтернативу для Німеччини».

До слова, для того, щоби хоч чимось заповнити етер під час очікування початку з’їзду, його організатори пустили запис «бесіди» Вайдель з власником соцмережі, американським мільярдером Маском з німецькими субтитрами (адже розмовляла ця пара англійською). Щоправда, трансляцію дали до того моменту, коли очільниця партії почала викладати своє бачення особистості Адольфа Гітлера, назвавши його «комуністом, який вважав себе соціалістом». Мабуть, це було б занадто навіть для самих ультраправих і їхніх симпатиків.

Серед основних меседжів і, відповідно, програмних пунктів «Альтернативи» – вихід з європейської міграційної системи надання притулку, закриття на замок кордонів, загалом «закручування гайок» щодо мігрантів і, зрештою, «реміграція» (антонім слова міграція). Також Вайдель пообіцяла повернути у дію газогін «Північний потік», відмовитися від європейського «зеленого курсу», продовжити експлуатацію АЕС, які ще не повністю демонтовані, та інвестувати у нові реактори, відновити роботу вугільних ТЕС тощо.

Останні новини:  Трамп розповів, що заважає йому зустрітися з Путіним

Україну вона не згадувала.

Основну критику Вайдель також обрушила на консерваторів з ХДС/ХСС і закликала своїх виборців обігнати головних конкурентів. Решту партій вона, вочевидь, не вважає за велику проблему для себе.

ГОЛОВНЕ ПОПЕРЕДУ

Згідно з результатами останніх опитувань громадської думки у Німеччині, лідером перегонів залишається блок консервативних партій ХДС/ХСС з 29-30% підтримки, але нині спостерігається певне падіння рейтингів.

Друге місце впевнено посідає «Альтернатива для Німеччини» з 21-22 відсотками. Ця політсила, навпаки, продовжує покращувати свої позиції.

Нині правляча СДПН має 16%.

«Зелені» – 13-14%.

У парламент, якби вибори відбулися цими вихідними, потрапив би також лівий Блок Сари Вагенкнехт.

Ліберали з Вільної демократичної партії, які до 6 листопада входили в правлячу коаліцію, знаходяться в «граничному» стані 4-5% і можуть взагалі не подолати прохідний бар’єр.

Досі всі демократичні партії абсолютно виключають співпрацю з правими радикалами AfD. Але, як показують цифри, сформувати дієздатний уряд їм буде вкрай непросто. Невипадково на початку своєї промови Олаф Шольц з великою стурбованістю згадав сусідню Австрію, де посаду канцлера може посісти «екстремально правий» політик, тоді як нещодавно це теж здавалось абсолютно неможливим.

Вайдель же своєю чергою зазначила, що всі інші партії готові пожертвувати своїми передвиборчими обіцянками, аби лише не об’єднатися з її партією. І вже давно «альтернативники» повторюють, що без їхньої участі керування Німеччиною абсолютно неможливе.

До виборів залишилося рівно 6 тижнів. Вони будуть важкими для всіх суперників.

Ольга Танасійчук, Берлін


news-xl.net