Учені з’ясували, як землерийки зменшують мозок у зимовий час

30.12.2024   17:30    214

Результати дослідження містять підказки для лікування хвороби Альцгеймера.

by @BillionPhotos

Міжнародна група вчених встановила механізм унікальної здатності бурозубок зменшувати розмір мозку на чверть у зимовий період. Дослідники зі США, Німеччини та Данії виявили гени, відповідальні за цей феномен, і виявили несподівані зв’язки з процесами, які відбуваються під час хвороби Альцгеймера в організмі людини.

Звичайна бурозубка (Sorex araneus), крихітний ссавець вагою від п’яти до 12 грамів, виробила незвичайну стратегію виживання в холодну пору року. Замість того щоб впадати в сплячку, як це роблять багато тварин, вона зменшує масу свого тіла на 18%, включно зі скороченням маси мозку більш ніж на чверть. Це явище, відоме як феномен Денеля, дозволяє тварині економити енергію в період нестачі їжі.

Вивчаючи гіпоталамус землерийки, ключову ділянку мозку, що відповідає за регуляцію метаболізму, вчені порівняли активність генів цієї тварини з генами 15 інших видів ссавців. Вони виявили сотні генів, які активуються у землерийок і мають аналоги в інших тварин, включно з гризунами та приматами.

Останні новини:  Вчені уточнили температуру ядра Землі

Особливу увагу дослідників привернув ген BCL2L1, який бере участь у процесі руйнування клітин. Експерименти на культурі клітин мозку тхора підтвердили його роль у сезонному зменшенні розміру мозку. Крім того, вчені виявили п’ять ключових генів, що визначають еволюцію феномена Денеля, серед яких опинився ген, пов’язаний із розвитком ожиріння і хвороби Альцгеймера у людей.

“Ми створили унікальний набір даних, що дав змогу порівняти роботу гіпоталамуса землерийки в різні сезони і в різних видів”,

– пояснює один із керівників дослідження, біолог Вільям Томас з Університету Стоуні-Брук. За його словами, ці гени регулюють енергетичний баланс організму і процеси відмирання клітин, що безпосередньо пов’язано зі зменшенням розміру мозку.




Дослідники зазначають, що вивчення механізму сезонного зменшення мозку в землерийок може допомогти краще зрозуміти процеси нейродегенерації в людини. Дедалі частіше вчені виявляють зв’язок між порушеннями обміну речовин і розвитком нейродегенеративних захворювань, що відкриває нові перспективи в діагностиці та лікуванні когнітивних порушень.

Останні новини:  Близько 10 тисяч років тому люди харчувалися степовими кішками і лисицями


cikavosti.com