NASA рекомендує переосмислити плани польотів на Марс

Сьогодні,   17:50    264


У NASA оновили пакет документів з планів освоєння Місяця та Марса. Ці два небесні тіла тісно пов’язані в програмі дослідження Сонячної системи. в агентстві закликають переглянути ставлення до планетарних космічних програм, стверджуючи, що треба уникати державного фінансування та залучати приватників.

Три основні моменти освоєння Місяця і Марса залишаються колишніми, змінюючись лише в деталях — це створення компактних ядерних реакторів для забезпечення енергією планетарної інфраструктури, виробництво важкого вантажного посадкового місячного модуля і розгортання на Місяці бази постійної присутності людини. У NASA щороку коригують «архітектуру» програми Луна-Марс з урахуванням можливостей промисловості та постачальників.

Більший інтерес викликає документ, в якому NASA доводить необхідність «зрушити парадигму» уявлень про програму підкорення Марса: «Потрібно кинути виклик традиційному мисленню та шукати нові та креативні рішення для дослідження Марса». Документ, під назвою «Розширення горизонтів науки про Марс: план стійкої наукової програми на Марсі — Програма дослідження Марса на 2024-2044 роки», підготував Директорат наукових місій NASA (MEP).

Вчені застерігають, що для планування майбутніх марсіанських місій треба заздалегідь відповісти на два ключові питання. І якщо півсотні років тому проблема зводилася до затертої фрази «Чи є життя на Марсі?» , то сьогодні важливо зрозуміти, як змінювалося потенційне місце існування на Марсі протягом історії планети і чи зароджувалася коли-небудь життя на Марсі, і якщо так, то чи існує вона сьогодні?

Останні новини:  Нове відкриття NASA: океани Землі можуть мати космічне походження

Також у NASA визнають, що організація більше не є однією з небагатьох, хто прагне цілеспрямованого дослідження Марса. Розвиваються ініціативи інших країн, проростають зерна комерційних послуг з освоєння Червоної планети. Це також зсув парадигми.

«Щоб залишатися авангардом у дослідженні Марса, MEP має дотримуватися нової, іншої моделі: можливості відправляти все більше місій на Марс доступним і досяжним способом, і робити це, розвиваючи різноманітні таланти та залучаючи громадськість до можливостей дослідження Марса», — наголошується у звіті.




У документі «місія з меншими витратами» оцінюється приблизно у розмірі від $100 до $300 млн без урахування запуску та витрат на виконання місії. Вартість «стратегічної місії середнього класу» оцінюється приблизно в $1–2 млрд також без урахування ракети-носія та витрат на операції місії.

Останні новини:  Життя може існувати в космосі навіть без планет, кажуть вчені

Що стосується використання комерційних послуг, у звіті йдеться, що спільне дослідження Марса «за допомогою нових моделей партнерства з міжнародною, комерційною та академічною спільнотами має важливе значення». Державно-приватне партнерство знайде себе у реалізації комерційних послуг NASA з транспортування на орбіту вантажів і людей (COTS) та комерційних послуг з доставки корисного навантаження на Місяць (CLPS).

Повертаючись до Марса, NASA наголошує, що пошук життя на цій планеті залишається важливим заходом.

«Будь-який потенційний оазис для нинішнього життя або збереження стародавнього життя, ймовірно, розташовані в районах, доступ до яких історично був складнішим, — йдеться у документі. — Деякі з найцікавіших ландшафтів на Марсі, наприклад, знаходяться у південній півкулі, де середня висота поверхні не дозволяє роботизованим космічним апаратам приземлятися традиційними способами».

При цьому звіт передбачає, що існують інші місця, які забезпечують умови, потенційно сприятливі для життя, такі як надра (включаючи печери, поклади підземного льоду та вулканічне середовище), «де відповідні хімічні та екологічні умови, можливо, дозволили закріпитися життя». Одночасно у NASA усвідомлюють, що у людства сьогодні невелике вікно можливостей пошуку життя на Марсі на місці. І навіть воно стане доступним не раніше успіхів на Місяці наприкінці 2030-х років.

Останні новини:  Вчені попереджають, що Сонце може бути на межі потужного супервибуху

Ерік Янсон (Eric Ianson), директор Програми дослідження Марса NASA, заявляє у звіті, що необхідно «кинути виклик традиційному мисленню та шукати нові та креативні рішення для дослідження Марса» . Це може включати «визначення менш дорогих наукових досліджень, зміцнення нашої інфраструктури навколо Марса, пошук нових вдалих технологій та створення середовища в суспільстві, яке розширює участь у дослідженні Марса».


portaltele.com.ua