Будь-які майбутні зусилля людства щодо заселення Всесвіту за межами нашої рідної планети можуть зіткнутися з суттєвою перешкодою: мікрогравітація, схоже, збиває зі шляху сперматозоїди, що ускладнює їх рух до мети.
Команда дослідників з Технічного університету Каталонії та Університетської лікарні Дексеус в Іспанії зібрала 15 зразків людської сперми, розділивши кожен зразок на дві частини: одна частина залишилася на Землі, а інша була піддана умовам мікрогравітації під час параболічних польотів.
Зразки сперми, які зазнали змін гравітації, показали значне зниження рухливості (здатності рухатися) та життєздатності (кількості живих сперматозоїдів). Хоча мікрогравітація не вбивала сперматозоїди, вона спричиняла серйозні проблеми зі здоров’ям.
“Навіть якщо це не призводило до повної втрати, зміни гравітаційного навантаження, включаючи мікрогравітацію, спричиняють значне зниження життєздатності та рухливості сперматозоїдів, що свідчить про те, що негативні наслідки могли б бути ще більшими при тривалішому впливі”, – зазначили дослідники у своїй опублікованій статті.
Криволінійна швидкість сперматозоїдів — показник, наскільки швидко вони рухаються до мети — особливо постраждала, що свідчить про те, що шанси сперматозоїдів запліднити яйцеклітину в космосі будуть помітно нижчими, ніж на Землі.
Проте були й позитивні моменти: деякі аспекти здоров’я сперматозоїдів, включаючи фрагментацію ДНК, форму сперматозоїдів, оксидативний стрес та апоптоз (запрограмовану клітинну смерть), не постраждали від впливу мікрогравітації.
Хоча дослідження такого типу перебувають на початковій стадії, вони викликають питання про репродукцію в космосі: як у традиційний спосіб, так і за допомогою асистованих репродуктивних технологій, таких як екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), які можуть бути необхідні при створенні баз на Місяці або Марсі.
Поки що невідомо, чому мікрогравітація впливає на сперматозоїди таким чином, але дослідники вважають, що це може бути пов’язано зі змінами хімічних процесів, необхідних для підтримання здоров’я сперматозоїдів.
“Потрібні додаткові дослідження, перш ніж можна буде розглядати асистовані репродуктивні технології для ймовірності людського розмноження в космосі”, — пишуть дослідники.
Якщо людство має серйозні плани щодо створення довготривалих поселень за межами Землі, то репродукція стане важливою частиною цього процесу. Очікувано, що секс поки не є пріоритетом для астронавтів, які залишають орбіту, що залишає вчених у невіданні щодо його життєздатності.
Хоча дослідження на тваринах вже натякали на те, що зачаття в умовах мікрогравітації може бути складним, команда, яка проводила це дослідження, прагне проводити більше експериментів із людською спермою, щоб дізнатися більше про вплив життя в космосі на нашу основну біологію.
“З огляду на майбутні плани розширених космічних місій та зростаючий інтерес до космічного туризму, тема можливої ймовірності людського зачаття в умовах мікрогравітації стала ще більш актуальною”, — пишуть дослідники.