Біологи розібралися, як тихоходи витримують космічну радіацію

Сьогодні,   19:30    251

Біологи розібралися з тим, як тихоходи здатні витримувати надзвичайно високі дози радіації, які зустрічаються у космосі, зокрема у тисячу разів вищі за летальні для людини. Науковці відкрили новий вид тихоходів, у яких специфічні гени та білки активуються у відповідь на опромінення та допомагають захищати структури клітин від пошкодження. Вивчення цих генів і білків може знайти застосування в медицині та космічних подорожах, сприяючи кращому захисту й людських клітин від дії радіації. Дослідження опублікували в журналі Science.

Які механізми допомагають тихоходам витримувати радіацію?

Дослідники вивчали вид тихоходів Hypsibius henanensis, який відкрили у Китаї, за допомогою аналізу генів, РНК та білків до та після опромінення високими дозами радіації. У цих тихоходів виявили майже три тисячі генів, які змінюють свою активність залежно від опромінення, а отже, можуть брати участь у захисті клітин від радіації.

Останні новини:  Науковці виявили у космосі органічні молекули ДНК, що можуть пояснити походження життя

Серед факторів захисту від радіації науковці виокремили ті, що не є специфічними лише для тихоходів, зокрема два білки мітохондрій, які синтезують сполуки, що сприяють відновленню ДНК. Вони також виявили білок клітин тихоходів, який прискорює процес відновлення ДНК. Найбільше науковців зацікавив ген DODA1, який тихоходи могли отримати від бактерій, — він сприяє синтезу антиоксидантів беталаїнів, які нейтралізують активні форми кисню та запобігають пошкодженню клітин. Додавання цих сполук до людських клітин покращило їхнє виживання в умовах опромінення.

Останні новини:  Створюють тінь: фізики виявили незвичайну властивість лазерів, чому це важливо

Такі результати можуть сприяти розробці методів захисту клітин від радіації, зокрема для покращення виживання серед пацієнтів з раком, які проходять променеву терапію. Також їх можливо застосувати для розробки препаратів для захисту клітин астронавтів від космічної радіації.