Біологи знайшли раніше невідомі бактерії класу лімнохоронди (Limnochordia), їх виділили з проб, узятих у глибинних свердловинах мінеральної води. Стаття про відкриття вчених опублікована в журналі Frontiers in Microbiology.
Досі був відомий тільки один представник лімнохоронди, знайдений японськими вченими. Особливістю теперішніх бактерій, вперше виявлених вченими, виявилася універсальність дихання: вони здатні дихати киснем на великій глибині, сіркою, а також перебудовуватися на анаеробний тип отримання енергії.
«Тривалий час вважалося, що на глибині 2-3 км не може бути кисню, оскільки там немає світла і немає фотосинтезу, що дає О2. Але близько десяти років тому було відкрито так званий темний кисень, вироблений мікроорганізмами без участі рослин. Як з’ясувалося, наші бактерії можуть дихати саме ним», – пояснюють науковці.
Два нових роди бактерій, що представляють нове сімейство, вчені знайшли за допомогою метагеномного аналізу. З проб підземної води, взятої зі свердловини, було отримано геномну інформацію про підземних мешканців. Аналіз, проведений біоінформатиками, засвідчив, що в спільноті є невідомий мікроорганізм, що володіє маркером кисневого дихання. Знахідку з високою часткою ймовірності віднесли до класу Limnochordia. Однак частка цього мікроба в угрупованні становила лише 0,37%.
«Коли геном було зібрано, ми поставили завдання виділити бактерії. Вони почали рости на кисні. Потім ми з’ясували, що ця бактерія може «дихати» сіркою, а також перебудовуватися на анаеробний тип дихання, коли для отримання енергії бактерії використовують органічні сполуки, утворені іншими організмами. Геохорди, так назвали нове сімейство (від грец. «гео» – Земля), можуть також харчуватися воднем і чадним газом, що утворюються в гарячих глибинах Землі. Тобто бактерії мають велику варіативність і можуть підлаштовуватися під різне середовище проживання. Така «всеїдність» допомагає існувати де завгодно», – додали вчені з дослідницької групи.
Вони пояснюють, що «молекулярні підписи» геохорд знаходять і в різних відходах сільського господарства, і в родовищах, де вугілля, що горить, утворює чадний газ.
Вчені впевнені, що у виявлених бактерій є біотехнологічне значення. На оболонці клітин виявлено нитки, які, можливо, можуть передавати електрони, виконуючи роль «нанопроводів». Це дасть змогу використовувати бактерії при створенні мікробних паливних елементів – альтернативного джерела енергії. У таких паливних елементах можна використовувати компост і відходи для генерації електрики, одночасно розв’язуючи проблему утилізації сміття.