Телескоп зафіксував зіткнення галактик на швидкості 3,2 млн км/год

25.11.2024   17:30    578

Міжнародна група астрономів за допомогою телескопа WEAVE у безпрецедентних деталях зафіксувала масштабне космічне зіткнення в групі галактик Квінтет Стефана.

Вчені зафіксували в деталях зіткнення галактик на гігантській швидкості. Галактика NGC 7318b, рухаючись зі швидкістю 3,2 млн км/год, буквально врізалася в скупчення з п’яти галактик Квінтет Стефана, створивши ударну хвилю, порівнянну зі звуковим ударом від реактивного винищувача.

Квінтет Стефана являє собою “галактичне перехрестя, де минулі зіткнення галактик залишили після себе складне поле уламків”, яке тепер знову прокинулося через проходження галактики NGC 7318b. Цю унікальну подію зафіксували за допомогою нового ширококутного спектрографа WEAVE, встановленого на телескопі Вільяма Гершеля в Іспанії. Дослідники виявили раніше невідому подвійну природу ударної хвилі, що виникла.

Останні новини:  Стародавній скарб: археологи виявили в Англії скарб срібних монет, йому 1000 років

Радіоспостереження за квінтетом Стефана на різних частотах. Зображення: University of Hertfordshire

За словами доктора Марини Арнаудової з Університету Хартфордшира, коли хвиля проходить через холодний газ, вона рухається з гіперзвуковою швидкістю, іонізуючи матерію і залишаючи за собою слід, що світиться. Однак при зіткненні з гарячим газом вона слабшає, створюючи радіохвилі.

Останні новини:  Яка тварина на Землі має найдовший хвіст: відповідь може здивувати

Проходячи через кишені холодного газу, ударна хвиля рухається з гіперзвуковою швидкістю, що в кілька разів перевищує швидкість звуку в міжгалактичному середовищі Квінтета Стефана, і є достатньо потужною, щоб відривати електрони від атомів, залишаючи за собою слід зарядженого газу, що світиться і який спостерігає WEAVE, – говорить Марина Арнаудова, співавторка дослідження з Університету Хартфордшира

Останні новини:  Виявлено скам'янілі рештки найменшої кішки у світі: жила 30 000 років тому (фото)

Відкриття стало можливим завдяки використанню даних кількох передових інструментів, включно з радіотелескопом LOFAR і космічним телескопом “Джеймс Вебб”. На думку вчених, це дослідження лише початок демонстрації можливостей WEAVE. Його здатність аналізувати склад зірок і газу як у нашій галактиці, так і за її межами, дасть змогу краще зрозуміти процеси формування та еволюції галактик у Всесвіті.





cikavosti.com