Соєвий соус, ймовірно, є найвідомішою та комплексною азіатською кухнею у світі. Немає людини, яка не пробувала його як приправу до знаменитих суші і роллів або різних м’ясних та овочевих страв, а також як компонент заправок і маринадів. Він надає автентичну та специфічну солону нотку та посилює смак продуктів, в які його додають.
Безсумнівно, той факт, що соєвий соус такий популярний у всьому світі, говорить про те, що він також є доступним і його легко знайти на поличках магазинів. Однак настав час відзначити, що існує близько 20 різних видів, які можна знайти в спеціалізованих магазинах.
Більшість з них готують шляхом ферментації зерен сої та пшениці грибком Aspergillus oryzae з додаванням води та солі.
Однак існують і так звані штучні або хімічні соєві соуси, виготовлені з соєвого борошна, барвників і т. д. Вони готуються набагато швидше і відповідно за доступнішою ціною. Часто цей варіант соєвого соусу є найпоширенішим у масмаркетах та у нас вдома.
Тому, якщо ми любимо соєвий соус, бажано спробувати приготувати його самостійно, щоб переконатися, що це справжній та якісний продукт, який не завдасть шкоди здоров’ю.
Процес приготування соєвого соусу довгий, але безперечно варто терпіння.
Домашній соєвий соус
Продукти:
- 240 г пшеничного борошна
- 350 г соєвих бобів
- 3 літри води
- сіль за смаком
Приготування:
1. Замочіть соєві боби у холодній воді на ніч;
2. Злити та налити нову воду – стільки, щоб добре покрила насіння. Варити 4-5 годин на помірному вогні;
3. Переконайтеся, що соєві боби добре приготовлені, розтерши біб між пальцями, він повинен легко розчавлюватись. Якщо боби твердуваті, продовжуйте варити до готовності;
4. Розімніть товкачкою або подрібніть в блендері соєві боби в пюре;
5. Додати борошно та замісити щільне тісто;
6. Скачати тісто в рулет та розрізати на кілька невеликих порцій;
7. Викладіть у відповідний широкий піднос або тарілку, накрийте чистим рушником і залиште в приміщенні з температурою 30 градусів, доки не почне утворюватися цвіль – приблизно півтора тижні;
8. Ставимо шматочки тіста в духовку за низької температури – 60 градусів до повного висихання;
9. У велику миску налийте воду і додайте сіль. Всередину покладіть сушені шматочки;
10. Накрийте посуд тонкою тканиною або харчовою плівкою та залиште бродити. Цей процес займає кілька днів, помішуючи не рідше одного разу на день.
11. Бродіння відбувається, коли колір рідини стає темним і густим – властивим соєвому соусу, а тверді шматочки тіста пішли на дно.
12. Процідіть рідину через дрібне сито, і ви можете вживати її відразу або зберігати у скляних пляшках.
Порада:
Для прискорення процесу утворення цвілі з пункту 7 рецепту є можливість додати спори, що вже сформувалися, відомі як кодзі. Цей продукт можна придбати у спеціалізованих магазинах натуральних продуктів або замовити в Інтернеті, але лише з надійних джерел!
Домашній соєвий соус здивує вас своїм чудовим смаком, а також принесе користь вашому організму. Він містить клітковину, білок, незамінні жирні кислоти та антиоксиданти.
Натуральний соєвий соус також багатий на лецитин, який використовується як харчова добавка для поліпшення роботи мозку і серця, контролю рівня ліпідів у крові та накопичення жиру.
З домашнім соєвим соусом можна приготувати безліч страв, тому що він добре поєднується з усіма видами м’яса, овочів, риби, рису. Додавати його в маринади, заправки та як компонент інших соусів, наприклад теріяки.
З соєвим соусом виходять смачні намазки та діпи, які можна намазати на запечені тости або на крекери, додавши до вершкового сиру разом з горіхами.