На дні Тихого океану знайшли природні батарейки, здатні виробляти кисень у повній темряві

27.07.2024   10:30    12

На дні Тихого океану дослідники виявили маленькі металеві скупчення мінералів, що здатні виробляти кисень.

Про це йдеться у дослідженні,опублікованому в журналі Nature Geoscience, пише CNN.

Професор Ендрю Світманз Шотландської асоціації морських наукразом зі своєю командою займався дослідженням впливу глибоководного видобутку корисних копалин на морське дно у зоні Кларіон-Кліппертон. Це величезна територія океанічного дна між Гаваями та Мексикою.

Під час дослідження вони помітили щось дивне: їхнє обладнання показувало наявність кисню на глибині 4 000 метрів, куди не проникає сонячне світло. Спочатку вчені подумали, що справа в несправності приладів, проте повторні перевірки підтвердили, що дані правильні.

«Я казав своїм студентам: поверніть датчики в коробки. Ми відправимо їх виробнику на перевірку, бо вони показують дурниці. Але кожного разу виробник відповідав нам, що датчики справні та відкалібровані«, – розповів Світман.

Фотосинтетичні організми, як-от рослини, планктон і водорості, використовують сонячне світло для виробництва кисню, який потім потрапляє в океанські глибини. Однак попередні дослідження глибоководних областей показали, що кисень там лише споживається, а не виробляється.

Останні новини:  Науковці з’ясували, скільки всього тиранозаврів жило на Землі

Нове дослідження команди Світмана ставить під сумнів це припущення, адже вчені виявили кисень, який утворюється без фотосинтезу.

Науковці зʼясували, що на планеті є інше джерело кисню, крім фотосинтезу. На темному дні океану кисень продукували мінеральні утворення розміром з картоплину, які містили кобальт, нікель та марганець.




Вчені пояснюють, що ці маленькі грудочки працюють як природні батарейки, і виробляютть електричну напругу до 0,95 вольта. Коли кілька таких мінеральних утворень збираються разом, напруга може бути ще більша. Цього виявилось достатньо для запуску процесу електролізу, який перетворює морську воду на водень і кисень.

Останні новини:  У Туреччині знайшли гробницю римського гладіатора, але без тіла

«Для початку аеробного життя на нашій планеті потрібен був кисень. Ми завжди вважали, що його джерелом були фотосинтезуючі організми. Але тепер ми знаємо, що кисень може вироблятися і в глибинах океану, де немає світла. Це відкриття змушує нас переглянути питання про те, де могло зародитися аеробне життя», — пояснив професор Світман.

Останні новини:  Знайдено океанічну тварину у формі знака питання, якій 635 мільйонів років