Як передає Укрінформ з посиланням на ORF, про це свідчать оприлюднені цифри Статистичного управління Австрії (Statistik Austria).
«Минулого року Австрія більш ніж явно перевищила Маастрихтський ліміт бюджетного дефіциту в 3%. У понеділок (31 березня — ред.) Статистичне управління Австрії повідомило про збільшення загальнодержавного дефіциту до 4,7% ВВП. Таким чином, рівень боргу збільшився на 22,6 млрд євро — до понад 394 млрд євро», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що коефіцієнт заборгованості або загальний борг – тобто, відношення державного боргу до номінального економічного виробництва – минулого року зріс більш ніж на три відсоткові пункти до 81,8%. При цьому, директиви ЄС передбачають максимум 60%.
Гендиректор Statistik Austria Тобіас Томас пояснив це зростання насамперед триваючою економічною кризою та збільшенням державних витрат майже на 9%, тоді як доходи зросли лише трохи менше ніж на 5%. За його словами, у результаті минулого року державний борг на душу населення становив 42 849 євро.
Зростання видатків зумовлене насамперед інфляційними виплатами високих заробітних плат у державному секторі, коригуванням пенсій та переоцінкою соціальних виплат.
«Приблизно чотири з десяти євро йдуть на соціальне забезпечення. За даними Statistik Austria, певну роль у цьому відіграло і гальмування цін на електроенергію, яке мало на меті зменшити витрати на енергоносії. Через зростання відсоткових ставок витрати на фінансування зросли на 1,6 млрд євро порівняно з 2023 роком до понад 7 млрд євро», — йдеться у повідомленні.
Порівняно з іншими країнами Європейського Союзу, Австрія наразі входить до десятки країн з найбільшою заборгованістю. Згідно з дослідженням, щоб дотриматися Маастрихтського ліміту в минулому році Австрії треба було витрачати на 8 млрд євро менше.
Директор Австрійського інституту економічних досліджень (WIFO) Габріель Фельбермайр назвав цифри Statistik Austria «шокуючими». За його словами, введення Євросоюзом процедури надмірного дефіциту бюджету тепер «вочевидь, ж неминучим», оскільки цифри на 2025 рік також навряд чи покажуть якесь поліпшення. Лише минулого тижня WIFO та Інститут перспективних досліджень (IHS) у своєму весняному прогнозі на цей рік очікували дефіцит бюджету Австрії на рівні 3,3% та 3,2% від економічного виробництва відповідно, незважаючи на оголошений урядом пакет жорстких заходів економії.
Ключовими елементами бюджетної консолідації мають також стати скасування «кліматичного бонусу», реформа відпустки для навчання та перегляд системи субсидій. Також уряд має намір скоротити витрати міністерств щонайменше на 1,1 млрд євро.