Телескоп Gaia завершив роботу після 10 років місії

29.03.2025   12:30    232

Космічний телескоп Gaia, завершивши десятирічну місію з картографування Чумацького Шляху, був деактивований та переміщений на “орбіту відходу на пенсію” навколо Сонця.

Впізнаєте свій будинок? Карта нашої галактики Чумацький Шлях, створена європейським космічним телескопом Gaia.

Європейське космічне агентство повідомило про завершення активної фази місії телескопа Gaia у четвер. Цей інструмент зробив революцію в нашому розумінні галактики. З моменту запуску в 2013 році Gaia наніс на карту майже два мільярди зірок, вивчаючи їхнє положення, рух та властивості. Завдяки цьому вченим вдалося створити найдетальнішу карту Чумацького Шляху в історії.

Внесок Gaia в астрономію важко переоцінити. Телескоп виявив докази зіткнень масивних галактик і знайшов численні зоряні скупчення. Він також допоміг відкрити нові екзопланети і картографував мільйони галактик та квазарів, які є “галактичними монстрами” з надзвичайно яскравим випромінюванням.

Наукові досягнення телескопа включають виявлення понад 50 карликових галактик. Ці галактики обертаються навколо Чумацького Шляху як його супутники. Крім того, Gaia відстежив 150 тисяч астероїдів і знайшов щонайменше 33 чорні діри всередині нашої галактики.

Останні новини:  Розкриті технічні характеристики американських міжконтинентальних балістичних ракет Sentinel

Орбітальна “пенсія” Gaia

Телескоп Gaia спостерігав за Всесвітом з особливої позиції. Він перебував на стабільній орбіті за 1,5 мільйона кілометрів від Землі. Ця позиція називається “другою точкою Лагранжа” і забезпечує ідеальні умови для астрономічних спостережень.

Однак із прибуттям нових потужних телескопів у цьому регіоні космосу стало тісніше. “Поява космічних телескопів ‘Джеймс Вебб’ та ‘Евклід’ змусила нас переглянути розташування Gaia”, – пояснюють представники ЄКА. Щоб уникнути потенційних проблем, інженери дали команду двигунам Gaia здійснити останній маневр.

Останні новини:  Вчені придумали унікальну стратегію збереження земного життя у разі глобальної всесвітної катастрофи

Цей маневр перемістив апарат на далеку орбіту навколо Сонця. Після вимкнення телескопа, така “пенсійна орбіта” гарантує, що Gaia залишатиметься на відстані мінімум 10 мільйонів кілометрів від Землі. Така траєкторія зберігатиметься принаймні 100 років.




Незважаючи на завершення активної місії, наукова робота Gaia продовжується. Вчені досі аналізують величезний масив даних, надісланих телескопом. Очікується, що в 2026 році буде опубліковано четвертий каталог зірок, а остаточний каталог з’явиться близько 2030 року.

Останні новини:  Кістки під загрозою: що сталося з мишами, яких NASA відправила на орбіту

Таким чином, хоча сам апарат тепер мовчки дрейфує далеко від Землі, його спостереження сприятимуть новим астрономічним відкриттям протягом наступних десятиліть. Спадщина Gaia продовжуватиме збагачувати наше розуміння Всесвіту ще довгий час.


cikavosti.com