Колір озер на планеті змінюється: нові дані супутників

01.01.2025   19:30    933

Аналіз супутникових знімків за 1984–2021 роки виявив, що значна частина озер і водосховищ світу змінила колір поверхні, що свідчить про нестабільність їх екологічного стану.

Озеро Гарібальді в Британській Колумбії, Канада. Як з’ясували екологи, блакитний колір водойм характерний для високих широт і високогірних районів / © Wikimedia Commons, The Cosmonaut.

Дослідження охопило 67 579 водойм площею понад 1 км.кв, у яких спостереження тривали щонайменше 20 років. З’ясувалося, що понад 60% водойм “перефарбувалися”, причому більшість зрушилася в короткохвильовий спектр (блакитний або зелений). Це зрушення було найпомітнішим у мілководних та невеликих озерах, а також у регіонах Північної Америки та Європи. У Південній Америці та Океанії, навпаки, спостерігалася тенденція до “тепліших” відтінків.

Останні новини:  "Дорога динозаврів": учені знайшли дивні сліди віком понад 160 мільйонів років

Динаміка кольору залежить від багатьох факторів, таких як температура повітря, кількість опадів, рослинність у басейні озера та чисельність населення. Основним чинником змін стала збільшена рослинна біомаса, яка впливала на спектральні характеристики води. Водночас об’єм води у водоймах, схильних до “теплішання”, знижувався.

Стабільність кольору зберігали переважно великі озера, однак таких було не більше 14% вибірки. Нестабільність кольорових характеристик водойм може вказувати на активні зміни екосистем, як-от зменшення кількості планктону чи кольорової органіки.

Останні новини:  Чому галактики не створюють нових зірок: виявилося, що в їхньому центрі ховається страшна сила (фото)

Хоча дослідження базувалося лише на опосередкованих показниках, результати підкреслюють значний вплив антропогенних і кліматичних змін на стан прісноводних екосистем. Очікується, що зростання людської діяльності прискорить ці процеси, що може негативно позначитися на екологічному балансі водойм у майбутньому.


cikavosti.com