У Грузії знайшли стародавню табличку з загадковою мовою

Сьогодні,   11:30    827


Кілька років тому, пізно восени 2021 року, місцеві жителі, які ловили рибу на грузинському озері Башплемі в муніципалітеті Дманісі, натрапили на давно забуту історію – маленьку кам’яну табличку з десятками таємничих символів. Тепер команда археологів з усієї Грузії підтвердила, що відбитки являють собою зразки письма, яке ніколи не було задокументовано, що викликає питання щодо поширення та збереження писемності в трансконтинентальному регіоні.

Розміром приблизно з iPad базальтова табличка містить лише 39 різних символів у 60 написах, написаних зліва направо в семи рядках. Кожен вирізьблений символ починався як серія отворів, зроблених конусоподібним свердлом, з’єднаних у плавні лінії гладким круглим інструментом. Хто створив символи або чому, залишається відкритим для припущень. Можливо, вони диктують здобич військової кампанії. Можливо, це деталі будівництва чи навіть квитанція про дар богам.

Табличка озера Башплемі з написами жирним шрифтом
Табличка на озері Башплемі (ліворуч) із 60 написами жирним шрифтом (праворуч)

Аналіз із застосуванням оптичної та електронної мікроскопії, а також побіжне дослідження навколишнього середовища з повітря та археологічні записи свідчать про те, що табличка виникла серед навколишнього базальту, можливо, під час бронзового віку регіону. Незважаючи на те, що вони є новими для дослідників, «літери» досить схожі на письмена з Близького Сходу та нерозшифровані символи з дохристиянської Грузії, щоб зробити підробку невченими відносно малоймовірним поясненням знахідки.

«Ми вважаємо, що на даному етапі немає причин сумніватися в автентичності артефакту», — пише команда в опублікованому звіті.

Останні новини:  Революційна модель ШІ вперше розшифровує мову рослин

Письмові згадки регіону сягають списку духовенства, яке бере участь у соборі на початку 6 століття, що збігається з поширенням християнства в регіоні. До цього археологія надає докази поселення та обробки металу тисячоліттями, а скам’янілості ранніх родичів людини сягають далі в часі.




За межами регіону Дманісі стародавні території Грузії були плавильним котлом культур, які залишили свій слід у різноманітних писемностях. Епіграфи, написані грецькою, івритом, арамейською та середньоперською мовами, були виявлені в стародавній столиці Мцхета, за 20 кілометрів (приблизно 12 миль) на північ від нинішньої столиці країни Тбілісі.

Останні новини:  Знайшли в Україні: археологи розкопали унікальні артефакти залізного віку в Івано-Франківській області

Фрагменти нерозшифрованих, потенційно криптографічних зображень були знайдені в гірських регіонах країни, а різноманітні печатки, знайдені по всій землі, ще більше натякають на еволюцію писемності, яку ще належить розшифрувати.

У класичному світі можна знайти згадки про інші східні мови. Грецькі та римські автори стверджували існування стародавньої писемності, яку приписували народу «Колхіди», який населяв землі на схід від Чорного моря, що були долею знаменитих аргонавтів.

З таким розмаїттям написів, піктографів та алфавітів у різних країнах, які є критичним мостом між Європою та Азією, можливо, не все так дивно, щоб розкрити ще один приклад дивного письма, відірваного від відомої історії.

Останні новини:  У цієї червоної гігантської зірки є плями, більші за наше Сонце (фото)

Форми букв можуть нагадувати близькосхідні символи, відображаючи печатки бронзової та ранньої залізної доби Грузії. Дослідники відзначають, що знаки також нагадують протокартвельську писемність — мову, яка дала б початок сучасним діалектам і мовам регіону.

Як і у випадку з усіма нерозшифрованими писемностями, значні відкриття, які діють як свого роду Розеттський камінь, є життєво важливими для зв’язку відомого з невідомим. Майбутні археологічні розкопки ще можуть пов’язати табличку з озера Башплемі з давньою спробою зберегти мить минулого в камені.

«Археологічні розкопки, проведені в цьому археологічно багатому місці, дадуть відповіді на всі інші запитання», – пише команда. Це дослідження було опубліковано в Journal of Ancient History and Archaeology.


portaltele.com.ua