Найчастіше здуття викликається їжею та напоями, але воно також може бути ознакою серйозних чи небезпечних порушень.
Здуття живота у святкові дні є поширеним явищем, але дієтолог Сігне Сванфельдт попереджає: його причиною можуть бути не лише продукти та газовані напої.
Шлунок здається надмірно наповненим. Почуття переповненості шлунка при звичайному обсязі з’їденої їжі може бути попереджувальною ознакою цілого ряду станів, включаючи синдром подразненого кишечника (СРК), непереносимість молока або рак шлунка.
Дієтолог констатувала: якщо здуття від переповненості виникає разом із печією чи кислотним рефлюксом, проблемами із ковтанням, почуттям нудоти – потрібно обов’язково звернутися до терапевта.
Дискомфорт чи біль. Здуття, у якому відчуваються дискомфорт і біль у шлунку, може бути ознакою раку шлунка – у разі біль проявляються у верхній частині живота. Крім того, хворобливе здуття може бути пов’язане з СРК або целіакією – аутоімунним розладом травлення, при якому кишківник запалюється, реагуючи на глютен (білок пшениці, ячменю, жита).
Бурчання в животі. Здуття зі звуками у животі може бути ознакою хвороби Крона або виразкового коліту, запальних захворювань кишківника. Також воно може пояснюватись харчовою непереносимістю або СРК.
Метеоризм. Підвищене газоутворення при здутті живота буває пов’язане із СРК, харчовою алергією або непереносимістю (наприклад, непереносимістю лактози).
Коли звертатись до лікаря. За словами Сігне Сванфельдт, здуття живота не завжди буває небезпечним. Але в наступних випадках із ним потрібно звернутися до лікаря.
- Якщо здуття живота не проходить через пару днів або триває кілька тижнів
- Якщо відчувається ущільнення у шлунку.
- Якщо разом із здуттям живота виникає ненавмисна втрата ваги.
- Якщо виявляється кров у стільці.