Дуже великий телескоп сфотографував незвичайної форми космічний об’єкт, який розташований за 6,5 тис. світлових років від Землі.
Дуже великий телескоп зробив знімок туманності «Курча, що біжить». Далека газова хмара схожа на цікаве курча, яке з цікавістю розглядає Всесвіт, пише Space.com.
На знімку телескопа зображена емісійна туманність — яскрава хмара іонізованого газу, що випромінює власне світло. Вона розташована на відстані близько 6 500 світлових років від Землі в південній частині сузір’я Центавра.
Формально туманність відома як IC 2872 або Gum 40, проте її також жартівливо називають туманністю «Курча, що біжить», йдеться в заяві ESO.
Туманності, що складаються з хмар газу, можуть набувати різних форм. Одна з інтерпретацій IC 2872 полягає в тому, що вона нагадує голову курки, яку видно в правому нижньому кутку зображення з головою, нахиленою вгору. Яскрава область зореутворення здається світловим дзьобом, від якого до верхівки голови курки тягнуться темніші хмари, схожі на гороховий гребінь.
Уперше цю туманність було занесено до каталогу 1888 року данським астрономом Джоном Луїсом Емілем Дреєром. На основі його досліджень було створено каталок туманностей і зоряних скупчень.
Пізніше Дреєр додав ще два каталоги, що включають 5 386 небесних об’єктів. У той час ця туманність називалася IC 2872. Цей каталог використовується і донині, востаннє його було оновлено 2019 року, додавши ще 13 957 нових об’єктів.
Назва Gum 40 походить від роботи австралійського астронома Коліна Стенлі Гама. У 1955 році він створив каталог Gum із 84 емісійних туманностей на південному небі, включно з цією.
«У міру вдосконалення телескопів та інструментів відкривають дедалі нові й нові об’єкти глибокого космосу, тому списки і каталоги ніколи не будуть повними», — ідеться в заяві Європейського космічного агентства.
Емісійні туманності, подібні до IC 2872, утворюються, коли інтенсивне випромінювання зірок усередині або поблизу туманності приводить у рух навколишній газ і змушує його світитися різними кольорами залежно від типу присутнього газу. Зірки народжуються в хмарах газу і пилу, тому туманності є осередками нового зореутворення.
На новому знімку VLT розкидано безліч молодих яскраво-блакитних зірок, зокрема одна, яка, схоже, позначає праве око курчати.