Блінкен та арабські країни обговорювали перехідний період Сирії після падіння Асада

Сьогодні,   14:00    179

 

Присутні були всі зацікавлені, окрім самих повстанців.

Державний секретар США Антоні Дж. Блінкен у суботу, 14 грудня, зустрівся з міністрами арабських країн у Йорданії, щоб обговорити, як допомогти політичному переходу в Сирії.

Про це повідомляє The New York Times.

Арабські країни закликали до припинення військових дій у Сирії та заявили, що підтримуватимуть перехідний уряд, йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Йорданії.

Раптове падіння уряду Асада в Сирії, окрім тріумфу, спричинило також невпевненість у тому, як нова тимчасова адміністрація зможе керувати перехідним періодом у країні, зруйнованій 13-річною громадянською війною та десятиліттями репресій. Це ще одне потрясіння в регіоні, який вже понад рік охоплений війною, і воно передбачає чималі наслідки для Туреччини, Ізраїлю, Ірану та Лівану. Це також зачіпає Росію, яка надала притулок Башару Асаду і є його союзником.

Блінкен зустрівся в місті Акаба з міністрами закордонних справ Йорданії, Саудівської Аравії, Іраку та Єгипту, а також із тимчасовим прем’єр-міністром Лівану та генеральним секретарем Ліги арабських держав Ахмедом Абуль Гейтом, йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Йорданії. У зустрічі також узяли участь Організація Об’єднаних Націй та Європейський союз і Туреччина. А ось представників сирійських повстанців на зустрічі не було.

Останні новини:  ЄС готує перші санкції проти РФ за дезінформацію

США оцінюють наслідки усунення Асада від влади – саме з цією метою держсекретар США здійснює своє арабське турне.

Треба зазначити, що заяви, які прозвучали на зустрічі в Акабі, стали лише останніми ознаками того, як швидко ситуація в Сирії вплинула на регіон. Адже всього кілька тижнів тому арабські країни на чолі з Саудівською Аравією та Об’єднаними Арабськими Еміратами намагалися повернути Асада до своїх лав після розриву відносин через жорстоке поводження з його власним народом. За кілька днів до падіння Асада вищі посадові особи арабських держав, а також Туреччини, Росії та Ірану провели зустріч, щоб спробувати стримати повстання.




Останніми днями Туреччина стала користуватися великим впливом у Сирії, оскільки вона підтримує наступ повстанського угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам», яке повалило Асада. Деякі сирійські повстанські угруповання, підтримувані Туреччиною, приєдналися до неї під час наступу.

Останні новини:  Канадський посадовець погрожує відключити Сполученим Штатам електрику і нафту

Найближчими днями турецький уряд планує знову відкрити своє посольство в Дамаску, столиці Сирії, яке було закрито майже 13 років. Він також провів військові операції, включно з авіаударами, на півночі Сирії проти курдських бойовиків, яких він вважає загрозою для себе.

У п’ятницю міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан виступив із різким попередженням на адресу членів курдського ополчення, що контролює північний схід Сирії, – Загонів народного захисту (YPG).

«Наша стратегічна мета – ліквідувати YPG», – сказав він в інтерв’ю турецькій телекомпанії NTV. Він сказав, що всі члени YPG, які не є сирійцями, повинні покинути країну якомога швидше, і додав: «Весь командний склад YPG теж має покинути країну. Ті, що залишилися, мають продовжувати жити, склавши зброю».

Ситуація вельми складна, якщо врахувати, що курдські сили в Сирії є важливими партнерами Сполучених Штатів у боротьбі з терористичним угрупованням «Ісламська держава», а Сполучені Штати і Туреччина є союзниками по НАТО.

Водночас Туреччина фінансувала і навчала сирійські повстанські сили, Сирійську національну армію, яка забезпечувала безпеку турецьких військових баз на півночі Сирії і допомагала їй боротися з очолюваними курдами силами в цій країні.

Останні новини:  Президент Південної Кореї заявив, що боротиметься за своє політичне майбутнє

Яким чином вирішити цю дилему, поки відповіді немає. Нинішньому уряду США залишився всього місяць роботи, а як діятимуть ті, хто прийдуть їм на зміну, невідомо. Чи зміцнять вони вплив США в Сирії, чи дослухаються до слів обраного президента Трампа, який у перший же день перемоги повстанців над Башаром Асадом сказав, що «це не наша війна», – невідомо.

Ізраїль також скористався можливістю, що виникла внаслідок краху династії Асадів, для знищення складів зброї та інших цілей у Сирії, щоб усунути, за його словами, потенційні загрози, а також захопити територію в країні поблизу спірних Голанських висот.

Сирія в п’ятницю засудила напад Ізраїлю і закликала Раду Безпеки ООН змусити ізраїльський уряд припинити будь-які подальші атаки.

Центральне командування США повідомило в суботу, що генерал Майкл Е. Курилла, командувач американськими збройними силами на Близькому Сході, провів цього тижня переговори в Ізраїлі з генерал-лейтенантом Герці Халеві, начальником ізраїльського військового штабу, щодо ситуації в Сирії та регіоні.


arguments.kyiv.ua