Дослідники з Університету Міссурі визначили місцезнаходження найстарішої у світі шахти з видобутку охри та склали мапу того, як барвник із шахти поширювався в довколишніх громадах древніх людей. Левова печера розташована на північному заході Есватіні (Свазіленду) в Південній Африці.
Охра – це природний пігмент, виготовлений із багатих на залізо матеріалів. Це один із найдавніших матеріалів на Землі, який використовується людьми тисячі років. Відомий як пігмент для наскельних малюнків, оздоблення символічних об’єктів та особистих прикрас, він має культурне, історичне та духовне значення в багатьох суспільствах.
Вчені використовували для аналізу нейтронно-активаційний метод. Невеликі зразки охри з артефактів роблять радіоактивними, піддаючи їх впливу нейтронів усередині активної зони реактора. Коли ці матеріали починають розпадатися, вони випускають характерну енергію у формі радіоізотопів, яку вчені вимірюють за допомогою гамма-спектрометрії.
Геохімічні відбитки зі стародавніх малюнків порівнюють зі зразками з місць видобутку. Разом з аналізом складу та властивостей зразків, таке дослідження дає змогу відновити джерело видобутку. У результаті дослідники пов’язали найдавніші артефакти з Левиною печерою.