Вчені розкрили секрет стійкості тихоходок до радіації

08.11.2024   10:30    88

Вони вивчили геном крихітних істот.

Крихітні тихоходки — найвитриваліші істоти на Землі. Нещодавно виявлений вид «водяних ведмедів» розповів вченим про те, як ці істоти можуть протистояти впливу радіації, повідомляє Science Alert.

Коли дослідники з кількох інститутів по всьому Китаю уважно вивчили геном нового виду — Hypsibius henanensis, відкритого шість років тому, вони виявили 14701 ген, що кодує білок, з яких 4436 (30,2%) були унікальними для тихоходок.

Останні новини:  Розроблено лампу розжарювання, яка світить “закрученим” світлом

Вчені також піддали тихоходок впливу радіації, щоб перевірити, як це вплине на експресію генів та вироблення білків. Вони також хотіли з’ясувати, які «надздібності» ці гени можуть дати тихоходкам.

«Дослідження кількох видів тихоходок задокументували, що вони є найстійкішими до радіації тваринами на Землі. Вони демонструють стійкість до гамма-випромінювання до 3000–5000 Ґрей (Гр), що приблизно у 1000 разів перевищує смертельну дозу для людини», — написали дослідники у своїй статті.

Останні новини:  Вчені знову засумнівалися в існуванні темної енергії

Вчені з’ясували, що ген під назвою DODA1, потенційно переданий від бактерій, виробляє пігменти, відомі як беталаїни, і вони допомагають нейтралізувати шкідливі молекули, які генеруються радіацією. Крім того, ДНК тихоходок відновлювалася швидше, ніж зазвичай, завдяки специфічному для цих істот білку TRID1.

Дослідники також встановили, що у тихоходок збільшилося виробництво двох інших білків, BCS1 і NDUFB8 (які також допомагають з поставками енергії).

Останні новини:  Землю накрила сильна магнітна буря: скільки вона триватиме

Більшість цих особливостей тихоходок вже була відома, але новий аналіз дозволив краще зрозуміти, що саме відбувається і як ці крихітні істоти можуть бути такими стійкими.

Три описані процеси, об’єднані разом, допомагають захистити тихоходок від небезпечного впливу радіації. У ході подальших досліджень вчені хочуть подивитися, як саме ці захисні заходи виявляються у різних видів тихоходок.