Археологи розкопали в центральній частині Нідерландів величезне святилище, вік якого становить не менше чотирьох тисяч років, пише Успіх in UA.
Протягом декількох років голландські археологи вели розкопки ділянки недалеко від міста Тіль, в 70 кілометрах на схід від Роттердама. Спочатку їх зацікавила пара курганів, імовірно, бронзового віку. Але виявилося, що ці пам’ятники — лише мала частина величезного комплексу.
Зараз дослідники повідомили, що їм вдалося виявити загальний вигляд святилища або церемоніального комплексу. На ділянці розміром з три футбольних поля люди епохи бронзи звели кургани, оточили їх ровами і з’єднали доріжками, по краях яких стояли дерев’яні стовпи, повідомляє cikavosti.com.
У кількох курганах знайшли поховання, але основна їх частина мала явно церемоніальний сенс і не містить поховань. Датування по вуглецю-14 визначило, що основну частину святилища звели чотири тисячі років тому.
Як і у випадку зі Стоунхенджем, різні елементи комплексу мають досить чітку орієнтацію по Сонцю, планетам і зіркам. Це могло бути як суто ритуальним питанням, так і, на думку вчених, мати прикладне значення для європейців бронзового віку.
Археологи визначили, що найбільший курган у центрі комплексу був головним церемоніальним місцем. Там влаштований сонячний календар, який могли використовувати, наприклад, для розрахунку днів врожаю та інших важливих сезонних подій. Цей календар, на думку дослідників, складався з двох основних частин.
Перша – стовпи навколо кургану. Людина, що знаходиться на одній точці вершини кургану, може порівнювати положення сонця на небі зі стовпами-маркерами і так визначати, скільки часу залишилося ще до кінця або початку сезону.
Друга частина – неглибокий рів з численними проходами, що оточують головний курган. У певні дні для спостерігача з пагорба сонце світило прямо через ці проходи. За таким же принципом складені камені Стоунхенджу – там теж в конкретні дні сонце світить крізь отвори між певними каменями.
Але на цьому місці не тільки спостерігали за Сонцем і зірками. Там ще ховали мертвих – важлива відмінність від британського кромлеха. На сьогодні археологи розкопали близько 80 поховань. Деякі – курганного типу, деякі — просто могили в землі.
Цікаво, що в одній з могил знаходилися останки жінки, яку поховали разом зі скляною бусиною, привезеної з давньої Месопотамії. Це найдавніша скляна намистина, виявлена під час розкопок у Нідерландах, і, за словами дослідників, вона доводить, що торгові мережі бронзового віку пов’язували Північну Європу з Близьким Сходом, незважаючи на величезну відстань.
Крім нормально влаштованих поховань, археологи знайшли останки скелетів тварин, людські черепа, бронзові інструменти і зброю, які були розташовані поблизу місць, де сонце світило прямо через проходи та рови, що оточували Центральний курган. Це дозволяє припустити, що їх помістили туди в ритуальних цілях — можливо, в якості жертвоприношень якомусь древньому богу.
Всього за останні шість років археологи, які працювали у святилищі, виявили понад мільйон предметів. І хоча сам комплекс досить надійно датований бронзовим віком, багато з цих предметів відносяться як до більш ранніх, так і до більш пізніх епох. Так, серед підйомного матеріалу є предмети начиння, монети і елементи зброї, що відносяться до того періоду, коли регіон входив до складу Римської імперії, але є і середньовічні артефакти.
Дослідники припускають, що після завершення основного циклу облаштування церемоніального комплексу чотири тисячі років тому люди використовували його саме як релігійне святилище протягом приблизно 800 років. Потім з якихось причин це місце втратило сакральний сенс, хоча люди продовжували жити поблизу.
Найбільш очевидна причина – зміна населення. Приблизно в цей час на території сучасної Голландії відбувається витіснення носіїв культури дзвоновидних кубків (2700-2100 роки до нашої ери) представниками хілверсюмської культури (1800-1200 роки до нашої ери).