Нанопластик відключає дію антибіотиків

Сьогодні,   09:30    133

Нове дослідження показало, що нанопластик — частинки пластику менше 0,001 мм — може порушувати здатність організму засвоювати антибіотики, підвищуючи ризик розвитку стійкості до ліків у бактерій.

Дослідники вивчили молекулярну взаємодію наночастинок поліетилену, поліпропілену, полістиролу та нейлону 6,6 із тетрацикліном — антибіотиком широкого спектра дії, який застосовується для лікування численних інфекцій. Виявилося, що нанопластики здатні зв’язуватися з молекулами тетрацикліну, блокуючи його ефективність. Особливо сильний ефект спостерігався у випадку з нейлоном, який використовується в текстильній промисловості. Це зв’язування перешкоджає засвоєнню антибіотика організмом, а надлишок незасвоєного препарату на поверхні нанопластиків може створювати сприятливе середовище для розвитку стійких до ліків бактерій.

Останні новини:  Вчені розвінчали один з найбільш стійких міфів про каву

Нанопластики утворюються внаслідок розпаду більших пластикових відходів під впливом сонячного випромінювання, хімічних реакцій та механічного зношування. Такі частинки можуть потрапляти в організм людини через їжу, воду, вдихання або навіть через шкіру. Завдяки своїм малим розмірам нанопластики здатні проникати на клітинний рівень і навіть проходити через гематоенцефалічний бар’єр, захищаючи мозок від небезпечних речовин. Це робить їхню присутність у навколишньому середовищі потенційно небезпечною для здоров’я.

Останні новини:  Древніший, ніж вважали: вчені розкрили неочікуване минуле Залу короля Артура

Дослідження впливу нанопластиків є відносно новим напрямом, і науковці лише починають розуміти їхні довгострокові наслідки. Проте вже відомо, що накопичення нанопластиків у людському організмі та екосистемах може мати серйозні наслідки, сприяючи розвитку антибіотикорезистентності — однієї з головних загроз для майбутнього охорони здоров’я.