Повільна мова допомагає собакам зрозуміти, що говорять люди

07.10.2024   20:20    4

Якщо ви коли-небудь розмовляли зі своїм собакою, дивилися в його очі і бачили в них розуміння, можливо, ви не просто безнадійно відданий власник домашнього улюбленця. Адже більшість з нас, людей, задається питанням, чи розуміють наші собаки те, що вони говорять, коли ми з ними розмовляємо.

Захоплююче дослідження, проведене Женевським університетом та Інститутом слуху, дає змогу зазирнути у цю сферу і показати, як собаки та їхні людські побратими долають міжвидові комунікаційні бар’єри, коли люди розмовляють зі своїми собаками.

Люди розмовляють з собаками

Перш за все, визнаймо наявність слона в кімнаті або, в цьому випадку, собаки. Чи змінюєте ви голос, коли розмовляєте зі своїм улюбленим собакою? Ця, здавалося б, примхлива риса, виявляється, відіграє важливу роль у міжвидовому спілкуванні, зокрема, коли люди розмовляють зі своїми собаками.

За словами Елоїзи До, дослідниці поведінки тварин та нейронаук, така модуляція голосу допомагає подолати розрив між різними темпами мовлення собак та людей. Простіше кажучи, звертаючись до собак, ми сповільнюємо своє мовлення, щоб відтворити їхній типовий темп мовлення.

«Люди сповільнюють своє мовлення, коли звертаються до своїх домашніх улюбленців; це модифікація, яка наближає їх до типового темпу мовлення собаки і може полегшити розуміння», — пояснює Елоїза Део.

Останні новини:  Стало відомо, як часто потрібно міняти постільну білизну: 5 головних нюансів, які слід намотати на вус

Але чому взагалі існує така різниця?

Це пов’язано не лише з анатомічними відмінностями, але й зі складними мозковими механізмами, зокрема нейронними коливаннями, електричними патернами в мозку, що виникають внаслідок синхронної активності нейронів.

Хвилі мозку собаки

Мозкові хвилі або нейронні коливання класифікуються за частотою. У той час як дельта-хвилі працюють у діапазоні від 0,5 до 4 герц (Гц), тета-хвилі мають частоту від 4 до 7 Гц. Кожен діапазон частот відіграє унікальну роль у когнітивних механізмах. Наприклад, у сприйнятті людської мови гамма-хвилі кодують фонеми, тета-хвилі — склади, а дельта-хвилі — інтонацію.




Анн-Ліз Жиро, професорка неврології та рушійна сила проекту, пояснює, що застосування дослідження коливань мозку до собак є справді новаторським. Дослідницька група адаптувала протоколи неінвазивної електроенцефалографії (ЕЕГ) для вивчення мозкових хвиль собак і людей у відповідь на слухові подразники.

Досить шокуюче, але в той час, як тета-хвилі у людей корелюють з акустичним оточенням, у собак, здавалося б, мляві дельта-хвилі беруть гору. Але як це допомагає нам зрозуміти, про що думає Фідо?

Останні новини:  20 хвилин – і вона, як нова: почистила каструльку з нержавійки від нагару та жиру хитрим методом з Інтернету

Втрачено при перекладі

Люди можуть легко повідомити про своє розуміння звукового стимулу в усній або письмовій формі. Але коли справа доходить до собак, це зовсім інша гра. Дослідники використовували мову, спрямовану до собаки, яка складалася з команд, що дозволило їм виміряти зрозумілість стимулу для собаки через виконання нею різних команд.

Завдяки цьому новому підходу дослідники модулювали записані речення, сповільнюючи або прискорюючи їх швидкість.

«Щоб отримати стан без змісту, наприклад, ми змінюємо запис команди господаря на протилежний. Так «сидіти» стає чимось на кшталт «це». Потім ми реверсуємо просодію, щоб вона відповідала оригінальному сигналу», — описує метод Елоїза Део.

Собаки розуміють людей, коли ті розмовляють

Дослідники виявили, що собаки не реагують на команди, вимовлені занадто швидко. Вони можуть обробляти людську мову, але тільки якщо вона знаходиться в дельта-діапазоні, між 1 і 3 Гц. Втрата змісту також впливає на розуміння. Тільки через просодію розбірливість команд значно падає.

Це дослідження руйнує міф про те, що собакам важлива лише наша інтонація. Виявляється, фонологічний зміст відіграє вирішальну роль, хоча, на відміну від нас, склади не є основним інструментом розуміння для собак. Щобільше, результати ілюструють глибокий зв’язок між розумінням і коливаннями. Чим більше тета-хвилі у людей і дельта-хвилі у собак збігаються з огинаючою сигналу, тим вище рівень розуміння.

Останні новини:  Виявлено риси ідеального характеру

Найкращий друг людини чи випадковість?

Це дослідження Женевського університету припускає, що собаки і люди пристосувалися до ефективного спілкування один з одним. Але чи є це виключно динамікою між собакою та людиною? Чи демонструють інші домашні тварини таку ж адаптивну комунікацію?

Цікавим напрямком для майбутніх досліджень є порівняння цього феномену з іншими неодомашненими канідами, такими як вовки, щоб визначити, які лінгвістичні здібності у собак є вродженими, а які соціально обумовленими.

«Краще розуміння механізмів роботи мозку собаки дозволить нам отримати знання про людину і нашу еволюцію, оскільки ця тварина еволюційно дуже далека від нас, а також вдосконалити методи дресирування наших чотирилапих друзів», — підсумовує Елоїза Део.

Наступного разу, коли ви будете спілкуватися зі своїм цуценям, пам’ятайте, що відбувається щось більше, ніж просто виляння хвостом і мокрі носики. Незалежно від того, чи ви говорите про прогулянку в парку, чи про ласощі за хорошу поведінку, знайте, що ви використовуєте стиль спілкування, який формувався тисячі років. І тут немає на що гавкати! Дослідження опубліковане в журналі PLoS Biology.