Трапляється, що млинці не вдаються, та ще рвуться і не відстають від сковороди. І добре, якщо така неприємність трапилася лише з першим млинцем.
Якщо день у плити не задався прямо з першого млинця, значить, у рецептурі припущена помилка. Але насправді причин може бути набагато більше.
Подробиці
Краще зупинитися і спробувати розібратися в ситуації, інакше все може опинитися у відрі для сміття.
Причини
Як було зазначено, причин може бути безліч. Це і порушення в рецептурі, нова сковорода чи, навпаки, стара, а може, поспіхом ви просто недостатньо прогріли її чи додали мало рослинної олії?
Багато господарок, довіряючись своєму досвіду, замішують тісто «на око», тому розберемося з інгредієнтами.
Борошно
Від кількості борошна та його якості залежить якість млинців. З густого тіста виходять товсті та грубі млинці. Саме така субстанція найчастіше прилипає до сковороди.
Млинці з рідкого тіста добре пропікаються, але виходять тонкими і рвуться.
Як виправити? Якщо тісто густе – додайте води або молока (залежно від того, на чому тісто замішувалося). Якщо навпаки, то додайте борошна і ретельно збийте все вінчиком.
Сода
Якщо додати забагато соди, такі млинці стають занадто пухкими, тому й розвалюються.
Як виправити? Можна зменшити концентрацію соди, збільшивши об’єм тіста, замісивши ще одну порцію, але вже без соди, а потім змішати обидві суміші.
Яйця
Якщо яєць не вистачає, то млинці виходять блідими та неапетитними.
Як виправити? Спробуйте додати ще одне яйце у тісто.
Цукор
Під впливом температури цукор перетворюється на карамель, і чим його більше, тим сильніше млинець прилипає до сковороди. Тому додавати в тісто цукру потрібну мінімальну кількість.
Олія
Відсутність олії часто пояснює причину прилипання та пригорання млинців. Важливо не лише додати олію на сковороду, а й у тісто.