Згідно з дослідженням Британського інституту охорони здоров’я (NIH), цей тонізуючий засіб має канцерогенні властивості та спричиняє низку побічних ефектів.
Мандрівник Нолан Сомюр побував у Філіппінах, що на південному сході Азії, де скуштував «паан» — тонізуючий засіб, що викликає «найбільшу в світі залежність» й має низку небезпечних побічних ефектів. «Допінг» готують з горіха ареки та листочка бетелю. Про свій досвід чоловік розповів у TikTok.
Підійшовши до маленької філіппінської крамнички, Нолан запитав: «Друзі, ви продаєте мому?». Молода дівчина відповіла йому ствердно, запропонувавши продукцію на вибір.
До речі, у деяких частинах Азії люди часто використовують цей тонізуючий засіб замість того, щоб купувати цигарки. Подекуди можна спостерігати, як люди йдуть вулицями й забруднюють землю, випльовуючи пожовані рештки «допінгу».
Згодом до Сомюра підійшов один з місцевих чоловіків: він показав, як правильно вживати небезпечний для життя та здоров’я плід. «Видаліть насіння всередині й скрутіть його у листок», — сказав він, демонструючи послідовність дій.
Реагуючи на це відео, один з користувачів TikTok попередив про небезпеку та можливі ризики вживання «паану».
- «Також пробував його у Китаї. Щойно дожував, як мені одразу захотілося ще одну. Дике відчуття», — згадує він;
- Інший додав: «Шалено небезпечний плід»;
- «Це продається на азійському ринку неподалік мого дому. Торговець сказав, що воно викликає сильну залежність», — прокоментував наступний юзер.
Згідно з дослідженням Британського інституту охорони здоров’я (NIH), горіх арека дійсно викликає сильну залежність, має канцерогенні властивості та спричиняє низку побічних ефектів.
«Люди, які пробують цей плід, повідомляють про покращення самопочуття та витривалості, ейфорію, заспокійливий вплив, стимуляцію травлення, поліпшення стану ротової порожнини та ясен. Крім того, вони відчувають тепло у тілі, рясне потовиділення, прискорене серцебиття й підвищену концентрацію уваги. Ці неврологічні ефекти свідчать про те, що хімічні речовини, що містяться в горіхові, впливають на вегетативну нервову систему на різних рівнях», — йдеться у дослідженні вчених.