Нейробіологи показали, що мозок і людина старіють по-різному

14.09.2024   01:30    392

Науковці розробили інструмент, який дозволяє визначити, чи старіє мозок швидше або повільніше, ніж це очікується на основі хронологічного віку людини.

(a) Зв’язки, у яких вища функціональна зв’язність асоціювалася з вищим інтелектом. (b) Зв’язки, у яких нижча функціональна зв’язність була пов’язана з вищим інтелектом.

Процес старіння мозку є природним, проте його швидкість може варіювати у різних людей. Деякі фактори, такі як спосіб життя, соціально-економічний статус і вплив навколишнього середовища, можуть впливати на темпи цього процесу. Щоб точно виміряти, як швидко старіє мозок, вчені з Університету Адольфо Ібаньеса в Чилі створили «часи мозку», які базуються на аналізі функціональної зв’язності мозку. Це дозволяє оцінювати різницю між біологічним і хронологічним віком, що допоможе у майбутньому розробити персоналізовані методи лікування.

Останні новини:  Ілон Маск назвав головну причину, чому людство досі не колонізувало Марс

Функціональна зв’язність мозку, або здатність різних його областей взаємодіяти між собою, з віком зазвичай знижується. У дослідженні було задіяно 5306 учасників із 15 країн, серед яких Латинська Америка та Карибський басейн, а також кілька інших регіонів. Використовуючи дані з функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) та електроенцефалографії (ЕЕГ), науковці вимірювали активність мозку у стані спокою та розраховували функціональну зв’язність кожного учасника. Потім ці дані вводилися у моделі глибинного навчання, які прогнозували біологічний вік мозку.

Останні новини:  Новий виток пластикової кризи: у 2024 році люди створять 650 хмарочосів із відходів
Функціональна магнітно-резонансна томографія (штучно забарвлена) людського мозку. Дослідники використовували дані таких сканів для вимірювання одного з аспектів старіння мозку.

Результати дослідження показали, що у людей з хворобою Альцгеймера або іншими формами деменції різниця між хронологічним та біологічним віком мозку була значно більшою, ніж у здорових учасників. Крім того, мешканці Латинської Америки та Карибського басейну мали більшу різницю у вікових показниках, що науковці пов’язують із соціально-економічною нерівністю та впливом забруднення довкілля. Особливо цікавим є спостереження, що у жінок з цих регіонів, де рівень гендерної нерівності вищий, різниця у віці мозку і хронологічному віці була більш вираженою, ніж у чоловіків.




Науковці планують продовжувати дослідження, аби вивчити взаємозв’язок між національними доходами, епігенетичними змінами та старінням мозку. Вони сподіваються, що їх робота сприятиме подальшому розвитку персоналізованої медицини, яка враховуватиме біологічне різноманіття людського мозку.

Останні новини:  Астрономи запускають революційний проект з дослідження космосу, аналогів якому немає у світі





1111529