Сонце активніше, ніж прогнозували вчені: що це означає для нас

24.08.2024   14:10    1406

Зірка поводиться абсолютно не так, як передбачалося.

Коли ми бачимо Сонце на небі, воно здається спокійним і нерухомим. Але насправді зараз воно виявляє неймовірну активність, яку астрофізики не очікували побачити найближчим часом, повідомляє Science Alert.

«Ми не думали, що Сонце буде таким активним у цьому конкретному циклі, але спостереження повністю протилежні», — заявив Ендрю Джеррард, завідувач кафедри та директор Центру сонячно-земних досліджень у Технологічному інституті Нью-Джерсі.

Сонце слідує 11-річному циклу активності. В цей час вона досягає мінімуму чи максимуму, причому максимум спостерігається у середині циклу, коли магнітні поля Сонця змінюються місцями. Попередній сонячний цикл тривав з 2008 до 2019 року, а зараз ми знаходимося в центрі наступного.

Вчені можуть визначити рівень сонячної активності за кількістю плям на зірці. І вони вже досягли рекордного максимуму.

Останні новини:  В Єгипті знайшли форт для захисту від таємничих морських народів віком 3 тисячі років

На початку серпня NOAA випустило попередню заяву про те, що кількість сонячних плям досягла 299 за 24 години. Це найбільша кількість плям, зафіксованих за добу, за останні 22 роки.

Відстеження сонячних плям є важливим, оскільки вони є джерелами спалахів і вивержень, які називаються корональними викидами маси (КВМ). Вони можуть загрожувати Землі, викликаючи відключення радіозв’язку та електромережі, порушуючи навігацію GPS і навіть викликаючи падіння супутників з космосу.

Не всі сонячні плями стають джерелами вивержень, і не всі виверження становлять загрозу для нашої планети. Але вивчення можливості передбачення магнітної бурі є важливим, оскільки може дати шанс на підготовку до неї.

Сонце активніше, ніж передбачалося

Коли Сонце вибухає спалахами та КВМ, вони викидають у космос високоенергетичні частинки зі швидкістю понад 1600 кілометрів на годину. Якщо Земля знаходиться на шляху їхнього прямування, ці частинки можуть взаємодіяти з її магнітним полем і верхніми шарами атмосфери, викликаючи магнітні бурі.




А магнітні бурі можуть викликати барвисті північні та південні сяйва, які стали набагато інтенсивнішими останнім часом.

Останні новини:  Розкрито новаторські карти магнітного поля в атмосфері Сонця

Але ці заряджені частинки можуть призвести і до проблем у високочастотних радіовипромінюваннях, на які покладаються військові, авіакомпанії та системи GPS. З січня геомагнітні бурі спричинили відключення радіозв’язку на чотирьох континентах: у Північній та Південній Америці, Європі та Африці.

Вони можуть стати проблемою і для космічних апаратів.

«Якщо відбудеться викид корональної маси і цей матеріал потрапить на Землю, це призведе до підвищення щільності у верхніх шарах атмосфери Землі. І це створить більший опір, а більший опір призведе до падіння космічних апаратів», — заявив Джеррард.

У лютому 2022 року 38 супутників Starlink зійшли з орбіти через геомагнітну бурю. Тоді вони перебували на нижчій, перехідній орбіті і ще досягли кінцевого пункту призначення. На думку вчених, низька орбіта у комбінації з геомагнітним штормом змусила їх згоріти в атмосфері Землі.

Останні новини:  В Італії знайшли стіну, пов’язану з повстанням Спартака

На шляху до сонячного максимуму

Очікується, що активність Сонця продовжить зростати, доки досягне піку, який вчені називають сонячним максимумом. «Згідно з поточними прогнозами, сонячний максимум відбудеться в другій половині 2025 року, але ми дізнаємося, коли саме настане справжній максимум, тільки після того, як активність знову почне знижуватися», — сказав Джеймс.

Але, як заявив Метью Овенс, професор космічної фізики в Університеті Редінга, хоча сонячний максимум буде сильнішим, ніж прогнозувалося, він все ж таки «виглядає досить середнім у більш історичному контексті».

Водночас, за словами Джеймса, зараз ми відчуваємо вплив сонячного максимуму більшою мірою, ніж раніше, через велику кількість космічних апаратів на орбіті.