Астероїд, що погубив динозаврів, призвів до появи нових видів

03.08.2024   22:50    85

Science Advances: у геномах птахів виявлено сліди вимирання динозаврів.

Група дослідників зі США та Великої Британії вперше виявила сліди вимирання динозаврів у геномах сучасних птахів. Вчені виявили 17 значних змін у молекулярному складі ДНК птахів. З них 15 змін відбулися протягом перших 5 млн років після масового вимирання, спричиненого падінням астероїда. Про це повідомляє Popular Science з посиланням на Science Advances.

За даними вчених, сьогодні на Землі мешкає від 10 тис. до 18 тис. видів птахів. Майже все це розмаїття з’явилося після останнього великого вимирання внаслідок падіння астероїда 66 млн років тому.

Останні новини:  Генетичне ноу-хау: вчені створили інструмент для виявлення смертельно небезпечних змій

Досі було загадкою, чому еволюція птахів відбулася настільки швидко після падіння метеорита. Використовуючи новітні статистичні моделі, вчені змогли виявити закономірності в послідовностях ДНК, які раніше залишалися непоміченими.

Ключовим моментом дослідження стало використання комп’ютерних моделей для аналізу часткових зразків геному 198 сучасних видів птахів. У поєднанні з даними скам’янілостей це дало змогу вченим реконструювати історію еволюційних переходів і виявити «геномні скам’янілості» – зміни в ДНК, що відбулися внаслідок вимирання.

Останні новини:  У надрах Землі знайшли пробоїну: вченим вдалося підтвердити протікання земної кори

Однією з цікавих знахідок дослідження стало те, що після вимирання птахи стали меншими за розміром, а їхні пташенята – менш самостійними при появі на світ і довше залежали від батьківської турботи. Більш ранні дослідження показували, що залежні від батьків пташенята розвиваються і ростуть швидше. Це може бути ключем до підвищення репродуктивного успіху протягом поколінь.

Останні новини:  Науковці встановили причину поразки Наполеона в битві при Ватерлоо

Також було виявлено, що птахи почали активно поїдати насіння, яке після падіння астероїда залишалося потенційним джерелом їжі. Птахи вижили й диверсифікувалися завдяки своїй здатності використовувати ресурси, недоступні іншим.

Дослідники вважають, що внаслідок глобальних катастроф, подібних до тих, що трапилася 66 млн років тому, організми, які вижили, отримали нові можливості для розвитку і змогли зайняти екологічні ніші, які були порожніми.