Експерт розповів, коли система стабілізації – ЕSP не допоможе водієві

22.05.2024   20:00    563

Насамперед, система ЕSP може нашкодити під час подолання глибокого снігу, бруду чи піску.

Як працює ESP?

Робота ESP взаємопов’язана з гальмівними механізмами автомобіля, ABS, а також з антипробуксовувальною системою та електронним блоком керування двигуном. У своїй роботі ESP активно використовує всі ці компоненти, комплексно об’єднуючи їхні дії та забезпечуючи кілька контраварійних заходів під час виникнення поперечної динаміки або, простіше кажучи, некерованого ковзання задньої осі автомобіля.

Фактично ESP складається з мікропроцесора (також його називають електронним блоком управління), який постійно обробляє сигнали, що надходять із датчиків швидкості обертання коліс, інтегрованих у систему ABS, положення керма та тиску в гальмівній системі.

Крім того, на процесор надходить інформація з двох інших датчиків, які вимірюють кутову швидкість відносно вертикальної осі та поперечні прискорення автомобіля. Вони фіксують раптове бічне прискорення, яке є головним маркером ковзання, і, визначивши його величину, дають подальші розпорядження системі. До цих даних також додається значення швидкості, з якою рухається автомобіль у цей момент, величина кута повороту керма, а також оберти колінчастого вала двигуна. Аналізуючи ці дані, ESP «розуміє», що виникло занесення, і далі дає команду на вибіркове пригальмовування одного або декількох коліс автомобіля, виходячи з напряму занесення і бічного прискорення.

Самі команди на гальмівні механізми відправляються через модулятор АБС, що створює тиск у гальмівній системі автомобіля. Разом з цим, ESP відправляє на блок керування двигуном команду на скорочення подачі палива і зменшення тяги на колесах.

Останні новини:  Божевільні податки на нові авто у Туреччині

Система працює завжди і в будь-яких режимах руху: під час розгону, гальмування, руху накатом. А алгоритм спрацьовування залежить від кожної конкретної ситуації і типу приводу автомобіля. Наприклад, у повороті датчик кутового прискорення фіксує початок занесення задньої осі. У цьому разі на блок керування двигуном надходить команда на зменшення подачі палива. Якщо цього виявилося недостатньо, за допомогою АБС пригальмовується зовнішнє переднє колесо.

Утім, важливо розуміти, що можливості ESP з коригування заносу і стабілізації автомобіля в критичній ситуації не нескінченні. Закони фізики не може скасувати жодна електронна система. І якщо швидкість, на якій виникає занос, занадто висока або коефіцієнт зчеплення слизької поверхні під колесами занадто низький, то навіть розумна електроніка може виявитися безпорадною. Завжди важливо пам’ятати, що система стабілізації значно знижує ризики виникнення заносу та аварійної ситуації на дорозі, але не виключає їх.

Останні новини:  В Україні створили 1000-сильний Audi RS Q8

Коли ЕSP не допоможе водієві

В ЕSС завжди входить протибуксувальна функція TCS, яка ефективна тільки під час розгону на твердому дорожньому покритті. Але якщо необхідно подолати «хиткі» перешкоди, то потрібне активне пробуксовування.
Як розповів Автосота очільник компанії Autolist Віктор Волошин, також система стабілізації не допоможе під час швидшого, «агресивнішого» виконання маневрів, і навіть навпаки, буде надмірно втручатися, якщо ви на високій швидкості атакуєте повороти.

Porsche Taycan дрифт

Інша ситуація, за якої ЕЅP може не прийти на допомогу – це суттєве перевищення швидкісних лімітів.

«Водієві не слід цілком покладатися тільки на розумну електроніку, важливо і самому дотримуватися необхідних правил».

– резюмував експерт.

У свою чергу, автоексперт нагадав автомобілістам правила використання коробки перемикання передач. Щоб не перевантажувати агрегат під час паркування, потрібно дотримуватися певного алгоритму дій. Це продовжить життя як «автомату», так і «механіці».

Останні новини:  У складі дев’ятиразового переможця Кубка конструкторів: український пілот дебютує у “Формулі”

Щоб не перевантажувати КПП під час паркування, потрібно дотримуватися певного алгоритму. Вибір послідовності дій залежить від того, де водій збирається залишити автомобіль – на рівній поверхні чи під нахилом. У будь-якому разі ручник необхідний.

Під час паркування на похилій ділянці, крім постановки на стоянкове гальмо, потрібно ще повернути передні колеса, радить експерт. Зробити це потрібно так, щоб під час спроби покотитися машина вперлася колесами в бордюр або іншу перешкоду. Якщо паркуватися доводиться на схилі пагорба, можна підкласти під колеса камінь. Альтернативний спосіб паркування в цьому випадку – впоперек схилу, якщо, звісно, він не дуже крутий.

Паркуючись на авто з МКПП, під час зупинки тиснемо гальмо і затягуємо ручник. Коли машина вже надійно зафіксована, за бажання для додаткової гарантії можна увімкнути першу передачу.

Більше деталей у статті Одна часта помилка водіїв вбиває КПП авто


avtosota.com