Було підтверджено, що небесний об’єкт, знайдений у 2021 році в поясі астероїдів, є кометою головного поясу, яка відрізняється своїм крижаним складом і кометною поведінкою поблизу Сонця. Дослідники підкреслюють важливість цих знахідок для розуміння розподілу льоду у внутрішній частині Сонячної системи.
Відкриття нової комети головного поясу
У 2021 році вчені виявили загадковий об’єкт у головному поясі астероїдів. Наразі Генрі Хсі з Інституту планетарних наук, Скотт Шеппард з Інституту науки Карнегі та Одрі Тіруен з Обсерваторії Лоуелл визначили її як комету головного поясу.
Комети головного поясу — це крижані об’єкти, розташовані в поясі астероїдів між Марсом і Юпітером. Це дивовижне розташування, оскільки крижані тіла зазвичай знаходяться в холодних зовнішніх регіонах Сонячної системи. Ці комети мають такі характерні особливості, як хвости, що тягнуться від Сонця, або нечіткі хмари, спричинені сонячним теплом, що випаровує їхній лід. Перші комети головного поясу були ідентифіковані у 2006 році Хсі та його доктором Девідом Джевіттом з Гавайського університету.
Характеристики та методи спостереження
Комети головного поясу належать до ширшої групи об’єктів Сонячної системи, званих активними астероїдами, які нагадують комети, але рухаються по астероїдних орбітах у теплішій внутрішній частині Сонячної системи. До активних астероїдів належать не лише об’єкти з кометною поведінкою, викликані випаровуванням льоду, але й ті, чиї пилові хмари та хвости є результатом ударів або швидкого обертання. Хоча комети головного поясу та активні астероїди залишаються відносно рідкісними, у міру вдосконалення методів спостереження вчені виявляють їх все частіше.
Се та його колеги двічі спостерігали за активним астероїдом 456P/PANSTARRS за допомогою телескопа Magellan Baade і телескопа Lowell Discovery у жовтні 2024 року, щоб встановити його статус 14-ї підтвердженої комети головного поясу. Вони опублікували свої висновки в Research Notes of the American Astronomical Society.
Визначення кометоподібної активності
«Цей об’єкт — не просто астероїд, який зазнав одноразової події, яка спричинила його активність один раз, але є за своєю суттю активним, крижаним тілом, схожим на інші комети з зовнішньої частини Сонячної системи», — сказав Се.
Якби активність 456P/PANSTARRS була зумовлена чимось іншим, ніж випаровуванням льоду, то його хвіст мав би з’явитися лише один раз випадковим чином, а не повторно, коли він був близько до Сонця. З іншого боку, крижаний об’єкт нагрівається щоразу, коли він наближається до Сонця, і випарований лід тягне за собою пил. Коли об’єкт віддаляється від Сонця і охолоджується, активність припиняється.
Важливість продовження досліджень
Спостереження повторюваної активності викиду пилу під час близьких зближень із Сонцем наразі вважаються найкращим і найнадійнішим способом ідентифікації комет головного поясу.
«Досі відомо дуже мало підтверджених комет головного поясу», — сказав Се. «Ми хочемо створити популяцію, щоб ми могли отримати більш чітке уявлення про їхні ширші властивості, такі як їхні розміри, тривалість активності та розподіл, наприклад, у поясі астероїдів, щоб їх можна було краще використовувати для відстеження льоду. у Сонячній системі загалом».