NASA попросило допомогти з ідеями щодо порятунку астронавта з Місяця

Вчора,   01:30    1513


Американська місячна програма «Артеміда» передбачає експедиції тривалістю від декількох днів до довгих тижнів і навіть місяців, але місяця для пересування екіпажу поверхнею супутника Землі на сьогодні немає. Тому космічне агентство США продумує план дій на випадок, якщо астронавти виявляться далеко від бази і хтось із них не зможе йти самостійно. Перший політ за програмою «Артеміда» з екіпажем заплановано на вересень 2025 року. Це буде 10-добовий обліт Місяця. Через рік, у вересні 2026-го, вже заплановано висадку на поверхню з перебуванням там приблизно близько тижня.

У 2033 і 2034 роках розраховують провести експедиції загальною тривалістю по 60 діб, а місія «Артеміда-10» має зайняти кілька місяців. Нагадаємо, за часів програми «Аполлон» астронавти проводили на поверхні Місяця максимум три доби (цей рекорд належить екіпажу «Аполлона-17»). Будь-яке може статися під час короткої космічної місії. Зрозуміло, астронавти «Аполлонів» при підготовці відпрацьовували різні позаштатні ситуації. Якби раптом під час роботи на місячній поверхні один із двох членів екіпажу «вийшов з ладу», другий мав би оцінити його стан, доповісти на Землю і постаратися доставити колегу в посадковий модуль.

Цікаво, що, наприклад, під час місії «Аполлон-15» 1971 року Девід Скотт та Джеймс Ірвін віддалялися від свого корабля на кілька кілометрів, але вони пересувалися місяцем. Навіть за наявності транспортного засобу знерухомлений напарник на Місяці — дуже екстремальна ситуація, а без планетохода проблема ускладнюється ще більше.

Останні новини:  Варвари римської епохи носили крихітні ложечки, які могли допомогти в бою

З новою програмою «Артеміда» розклад такий, що восени 2026 року потрібно буде вирушати на Місяць, а ровери для астронавтів ще не збудували. Вибрати переможця належить лише навесні 2025 року. Передбачається, що машина буде готова не раніше ніж до місії Артеміда-5, тобто до 2030 року. Отже, екіпажам «Артеміди-3» та «Артеміди-4» доведеться працювати без транспорту.

Останні новини:  Вчені визнчили важливу роль кишкових мікробів у еволюції мозку

Тому нещодавно NASA оголосило новий конкурс і пообіцяло 20 тисяч доларів тому, хто розробить систему пішого порятунку астронавта на Місяці. Поставлене завдання придумати, як людина на місячній поверхні у «вихідному» скафандрі і при повному спорядженні зможе без автомобіля перемістити свого недієздатного товариша (так само «запакованого») як мінімум на відстань двох кілометрів вгору по схилу з ухилом 20 градусів.




Згідно із сайтом відкритих конкурсів, де опубліковано оголошення NASA, на Землі людина у новому скафандрі для місії «Артеміда» Axiom Extravehicular Mobility Suit важить 343 кілограми. На Місяці через її слабку гравітацію така вага перетворюється на 57 кілограмів.

Останні новини:  Вчені винайшли новий революційний спосіб видобутку нескінченної термоядерної енергії

Варто згадати, що досі навіть найпотужніші зі скафандрів, що коли-небудь планувалися, не перевищували 175 кілограмів. На думку конструктора скафандрів Миколи Моїсеєва, маса 175 кілограмів для природного супутника нашої планети вже небезпечна. У будь-якому разі Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США означило, що майбутня система має важити не більше 23 кілограмів (на Землі) і астронавту потрібно з нею впоратися поодинці. При цьому розробникам порадили врахувати, що Артеміда націлена на висадки в краю місячної мерзлоти — біля Південного полюса.

Нагадаємо, це місце обрали після того, як виявився достаток покладів водяного льоду в полярних регіонах Місяць там сувора: температура до мінус 203 градусів Цельсія. видимість сильно утруднена. і кратери завширшки в десятки метрів.


portaltele.com.ua