Найдавніші докази наявності води на Марсі показують, що вона була надзвичайно гарячою

Вчора,   23:30    282


Вода на Марсі була ще 4,45 мільярда років тому, незабаром після того, як планета утворилася із залишків пилу зростаючого Сонця.

Докази? Крихітна крупинка циркону, менша за ширину людської волосини, з мінералами, ув’язаними всередині, які могли утворитися лише в присутності води. Жало у хвості? Ця вода мала бути гарячою, як гарячі джерела або гідротермальні джерела під океаном.

Відкриття говорить нам кілька речей. По-перше, що доставка води на Марс у перші дні існування Сонячної системи була подібною до доставки води на Землю. По-друге, наявність гарячої води може відповідати різновидам екстремофільного мікробного життя, яке ми бачимо в геотермальних і гідротермальних середовищах.

«Виникає така картина, що ранні Марс і Земля мали щось спільне – обидва були вологими. З аналізу найстаріших цирконів на Землі відомо, що рідка вода існувала щонайменше 4,3 мільярда років тому. Тепер у нас є докази наявності води на Марсі. це навіть старше», — сказав ScienceAlert геолог Аарон Кавозі з Кертінського університету в Австралії.

«Докази наявності ранньої води на Марсі узгоджуються з численними доказами наявності води на Марсі в період Ноя, який тривав від 4,1 до 3,7 мільярда років тому. Є вагомі геологічні докази залишків життя на Землі в цей час, тож чому чи не Марс, якби умови були схожими?

Крихітний циркон показує найстаріші докази існування води на Марсі... І це було спекотно
Мікрофотографія циркону. (Gillespie та ін., Sci. Adv. , 2024)

Історію води на Марсі важко зібрати воєдино, тому що все закінчилося на Марсі, де наші дослідницькі зусилля є досить великими, але обмеженими. Час від часу до нас прилітає шматочок Марса. Одним із них є знаменитий марсіанський метеорит NWA 7034, або «Чорна красуня», виявлений у пустелі Сахара у 2011 році.




NWA 7034 — це 320-грамовий (11,3 унції) шматок вулканічної брекчії, шматок породи, який складається з інших шматків каменю, трохи схожий на різдвяний пудинг. Деякі шматочки, з яких складається метеорит, — крихітні кристали циркону — справжня золота жила для геологів, які хочуть вивчити історію Марса та історію самого метеорита.

Останні новини:  Стародавня ДНК розкриває приховану еволюцію Європи

Нещодавно вчені з Університету Кертіна досліджували циркон NWA 7034 і знайшли докази того, що шматок породи постраждав від удару величезного астероїда 4,45 мільярда років тому. Тепер дослідники на чолі з геохіміком Джеком Гіллеспі з Університету Кертіна під час дослідження уважніше розглянули деякі мінерали, захоплені всередині циркону. Використовуючи нанорозмірну мікроскопію, вони виявили сліди заліза, ітрію, алюмінію та натрію, які потрапили всередину циркону під час його формування.

Щоб з’ясувати, яким мав бути процес осадження цих мінералів, потрібно було озирнутися ближче до дому.

«Такі елементи, як залізо, алюміній і натрій, утворюють низку гарних шарів у марсіанському цирконі, подібних до тих, що містяться в цибулі. Ці елементи зазвичай не містяться в цирконі; знайшовши їх у марсіанському цирконі, ми повернули нашу увагу назад. на Землю, щоб дізнатися, в яких середовищах вони утворюються», – пояснив Кавозі.

«Одне з небагатьох місць на Землі, де знайдено циркони з хорошими шарами цих елементів, — Олімпійська гребля, гігантське родовище міді, урану та золота в Південній Австралії. Зв’язок полягає в тому, що циркони Олімпійської греблі, як відомо, утворилися в Це означає, що гарячі водні рідини були присутні та взаємодіяли з цирконами, коли утворювалися циркони, і в Олімпік Дамба також зосередила економічні метали».

Останні новини:  Планета Уран загадковим чином стає холоднішою: вчені знайшли причину (фото)

Ми не знаємо температури води на Марсі. Вона могла бути десь від кількох сотень до навіть понад 500 °C (932°F), подібно до води Єллоустоуну. Ми також не знаємо, скільки там було води.

Але це відкриття показує, що незабаром після того, як планети утворилися приблизно 4,5 мільярда років тому, на Марсі була вода, яка циркулювала в корі планети та нагрівалася вулканічною діяльністю, яка була набагато більш нестримною, коли планета була молодою. А це означає, що Марс, можливо, був насправді досить мокрим, оскільки вода надходила, так само як вода надходила на Землю – через комети та астероїди, і включалася в планету під час її формування.

«Ми не можемо точно сказати, чи була вода в рідкому стані на поверхні в цей час, але ми думаємо, що це можливо. Деякі з цих магматичних рідин, ймовірно, вийшли на поверхню та додали воду в атмосферу», — сказав Кавозі.

«Це означає багато теплих і вологих місць усередині та, ймовірно, на корі Марса. Дані, подібні до тих, що були отримані в нашому дослідженні, допомагають краще конкретизувати концепцію ранніх умов для життя на основі прямого аналізу матеріалів, утворених у той час. «

Крихітний циркон показує найстаріші докази існування води на Марсі... І це було спекотно
Діаграма життєвої історії кристала циркону в метеориті Black Beauty. (Gillespie та ін., Sci. Adv. , 2024)

Тепер, коли дослідники знайшли докази того, що гаряча вода колись існувала на Марсі, вони можуть працювати над уточненням своїх висновків. Ми не знаємо, чи була магматична активність, яка нагрівала воду, породжена діяльністю всередині Марса, чи, наприклад, астероїдним бомбардуванням, яке розбило ранню Сонячну систему. Ми також не знаємо, чи були гідротермальні системи поширені на Марсі.

Останні новини:  «Унікальна» знахідка скам’янілостей може розкрити таємницю інтелекту сучасних птахів

Було б неймовірно, якби існувала лише одна стародавня марсіанська гідротермальна система, докази якої випадково опинились у людських руках мільярди років потому. Але NWA 7034 вже є неймовірним.

«Циркон… має божевільну історію виживання! Він утворився у вологих гідротермальних водах незабаром після того, як Марс об’єднався в планету 4,45 мільярда років тому, він отримав удар під час раннього падіння метеорита, а потім був різко викинутий на землю в купі кам’яний уламок, де він був похований і змінений рідинами через мільярди років, а потім, нарешті, знову вдарився іншим метеорит, цього разу викидається з Марса!» Cavosie сказав ScienceAlert.

«Замість того, щоб відправитися в нескінченний підземний світ космосу, щоб бути втраченим назавжди, він впав на Землю, де він пережив розплавлення в пил в нашій атмосфері, просто щоб приземлитися в пустелі Сахара. Чомусь це не сталося». був похований і назавжди втрачений під піщаною дюною, а натомість був знайдений кимось, хто визнав його важливим каменем.

«Ця скеля була в руках вчених лише близько 10 років, і подивіться, скільки вона навчила нас про Марс». Дослідження опубліковано в Science Advances.


portaltele.com.ua