Шимпанзе легше впоралися зі складними завданнями за присутності глядачів — і навпаки

Вчора,   20:30    107

Шимпанзе легше впоралися з виконанням складних завдань, коли за ними спостерігали люди, але при цьому гірше виконували прості завдання. Як виявилося, вплив знайомих і незнайомих людей відрізнявся: тільки присутність знайомих глядачів впливала на точність виконання завдань. Раніше такий вплив присутності інших на поведінку помічали лише в людей. Виявлення його у шимпанзе може свідчити про спільне походження соціального впливу на мислення у приматів. Дослідження опублікували в журналі iScience.

Наскільки присутність глядачів впливала на розумові здібності шимпанзе?

Дослідники спостерігали за поведінкою шести шимпанзе (Pan troglodyte) протягом шести років. У дослідженні шимпанзе мали виконати числові завдання трьох рівнів складності, зокрема послідовно натискати на числа, частину яких приховували, щоб перевірити ще й здатність шимпанзе до запам’ятовування.

Останні новини:  Цегла з Іраку розповіла про рослинність Стародавнього світу

Для найлегших завдань збільшення кількості експериментаторів на одного знижувало продуктивність шимпанзе на 6-11 відсотків, а збільшення кількості глядачів на одного — на 1-10 відсотків. Для завдань середнього рівня складності присутність знайомих глядачів трохи збільшувала точність виконання. А під час виконання найважчих завдань присутність глядачів збільшувала продуктивність на 3-6 відсотків, і чим більшим було їх число, тим краще шимпанзе могли впоратися із завданням.

Останні новини:  Діва-войовниця і гобіт. У Бразилії знайшли нові види равликів і назвали на честь персонажів Володаря перснів

Науковці знайшли три можливих пояснення для такого явища. Згідно з першою гіпотезою, присутність глядачів впливала на мотивацію шимпанзе, змушуючи їх сприймати нагороду від найскладніших завдань як найціннішу, адже для її отримання потрібно найбільше зусиль. Згідно з другою, під час виконання складних завдань шимпанзе сприймали глядачів-людей як вищих за рангом і через стрес намагалися краще виконати завдання. Нарешті третя гіпотеза передбачає, що тиск з боку великої авдиторії збільшував концентрацію шимпанзе на складніших завданнях. Такі результати допоможуть краще зрозуміти поведінку шимпанзе, а також людей, та влаштовувати умови для утримання тварин таким чином, щоб підтримувати їхні розумові здібності.

Останні новини:  На Місяці хочуть встановити електромагнітну катапульту для далеких космічних подорожей