SPEKA не часто пише про спеку, особливо напередодні зими, але тут причина серйозна — цей рік буде не просто найспекотнішим за всю історію спостережень, він може стати першим, температура якого перевищить 1,5 °C.
Зважаючи на дані Європейського центру з питань зміни клімату Copernicus Climate Change Service (C3S) за жовтень 2024 року, можна з упевненістю стверджувати, що 2024-й буде найтеплішим роком від 1940 року. Цей місяць став другим найтеплішим жовтнем у світі після жовтня 2023-го із середньою температурою 15,25 °C, що на 0,80 °C вище за середній показник за 1991-2002 роки для цього місяця.
В C3S це називають одним з найяскравіших маркерів розгортання планетарної кліматичної катастрофи.
Вплив зміни клімату
Вчені фіксують не тільки підвищення температури повітря, але й гідрологічні зміни (вологість ґрунту), зменшення площі морського льоду в Антарктиді. Протягом жовтня 2024 року кілька регіонів Європи постраждали від значних повеней через інтенсивні дощі, що теж пов’язано зі зміною клімату. 29 жовтня рясні дощі спричинили катастрофічну повінь у регіоні Валенсія на сході Іспанії, яка забрала понад 200 життів. Тим часом зливи в італійському регіоні Емілія-Романья, які розпочалися 16 жовтня, також спричинили масову повінь.
У багатьох районах Північної та Західної Європи, зокрема на Піренейському півострові, у Франції, на півночі Італії, у Норвегію, на півночі Швеції та у регіонах на схід від Чорного моря, кількість опадів була вище середньої.
У відео експерти Copernicus Climate Change Service показують, як змінюються Альпи з підвищенням температури.
Причини кліматичних змін
На зміну клімату впливають звичайні природні процеси, як-от сонячна та вулканічна активність, коливання орбіти Землі (цикли Міланковича), що впливають на розподіл сонячного світла на планеті, циклічні зміни в океанічних течіях. Але найголовніші причини пов’язані все ж таки з антропогенними чинниками, тобто діяльністю людини розумної, а іноді не дуже.
Спалювання викопного палива
Спалювання вугілля, нафти та природного газу для виробництва електроенергії, транспорту та у промисловості є основним джерелом викидів вуглекислого газу (CO₂) та інших парникових газів. Це значно підвищує концентрацію цих газів у атмосфері, які утримують тепло на Землі.
Вирубка лісів
Ліси, особливо тропічні, поглинають велику кількість вуглекислого газу, але вирубка лісів для сільського господарства чи урбанізації зменшує їхню здатність до цього. Крім того, під час спалювання лісу в атмосферу вивільняється додатковий СО₂.
Сільське господарство та тваринництво
Під час вирощування великої рогатої худоби виділяється метан (CH₄), який є потужним парниковим газом. Крім того, добрива для сільського господарства містять азот, який сприяє викидам оксиду азоту (N₂O), ще одного парникового газу.
Промисловість
Деякі виробничі процеси (наприклад, виробництво цементу, сталі, хімікатів) також є джерелом викидів парникових газів. У цих процесах відбуваються хімічні реакції, які супроводжуються викидами CO₂ та інших газів.
Забруднення від відходів
Відходи на сміттєзвалищах розкладаються, виділяючи метан, а неправильна утилізація відходів призводить до додаткових викидів в атмосферу.
Парниковий ефект
Також існує стара проблема парникового ефекту, коли Земля природним чином утримує частину сонячної енергії завдяки атмосфері. Парникові гази (як-от CO₂, метан, водяна пара та інші) утримують тепло, що дозволяє підтримувати температуру, необхідну для життя. Однак через збільшення викидів парниковий ефект посилюється, що призводить до глобального потепління.
Як людство намагається врятуватися від глобальної спеки
Для покращення ситуації зі зміною клімату уряди, міжнародні організації, серед яких ООН, а також громадські організації вживають низку заходів.
Міжнародні угоди та кліматичні саміти
- Паризька кліматична угода (2015) — головна міжнародна угода, підписана країнами, що зобов’язує їх скоротити викиди парникових газів та утримати глобальне потепління у межах 1,5-2 °C. Країни мають розробляти національні плани зі зниження викидів.
- Конференції ООН зі зміни клімату (COP) — щорічні саміти, де представники з усього світу зустрічаються, щоб обговорити прогрес, встановити нові цілі та домовитися про заходи для боротьби з кліматичною кризою.
- Монреальський протокол — історична угода, яка спрямована на захист озонового шару, однак має позитивний побічний ефект на клімат, зменшуючи викиди потужних парникових газів.
Зелена енергетика та декарбонізація
Багато країн стимулюють перехід на відновлювані джерела енергії — сонячну, вітрову, гідро- та геотермальну енергетику. Наприклад, Європейський Союз та Китай активно збільшують частку чистої енергії у своїх енергосистемах.
Впровадження електромобілів та технологій для уловлювання та зберігання вуглецю — ще один напрям.
Законодавство та зелені інвестиції
Світовий банк та інші організації спрямовують кошти на фінансування проєктів із захисту клімату. Уряди зобов’язують підприємства впроваджувати більш екологічні процеси виробництва та обмежувати викиди.
Стимулюється впровадження нових технологій у сільське господарство, які дозволяють мінімізувати викиди і підвищувати стійкість до кліматичних змін.
Зробимо цю планету гарячою знову?
Звучить сумно, але багато корисних ініціатив можуть припинитися через те, що колишній президент США Дональд Трамп виграв переобрання. Трамп пообіцяв збільшити видобуток викопного палива у США і послабити федеральні правила, які обмежують викиди парникових газів, що призводять до потепління планети.
Новий старий президент США також заявив, що знову виведе США з Паризької кліматичної угоди.
Проблема зміни клімату може не бути особливо помітною у деяких регіонах планети, але чисельні кліматичні дослідженні показують, що чим більше і швидше світ зможе впоратися з тим, що залежить від людини (антропогенні чинники), то більша вірогідність, що людство зможе уникнути шкідливих наслідків потепління, які є не тільки в тому, що зима стає теплішою, а мають більш руйнівні наслідки, наприклад, повені та пошкодження врожаю, що може призвести до зростання цін на продукти харчування тощо.