Еволюція у дії: Новозеландські веснянки змінили колір через втрату лісів

Вчора,   23:30    335

Нова зеландська комаха, яка колись імітувала свого токсичного сусіда, змінила колір у районах зі знищеними лісами — яскравий приклад еволюції, викликаної людиною.

Довгохвоста веснянка Zelandoperla мала хитру стратегію для уникнення птахів-хижаків: вона імітувала вигляд унікально токсичної веснянки Austroperla, яка мешкає у лісах і відлякує хижаків, виділяючи ціанід.

Дослідники з Університету Отаго в Новій Зеландії виявили, що в районах без лісів, де відсутня Austroperla та зменшилася кількість птахів-хижаків, деякі Zelandoperla відмовилися від свого маскування.

Результати дослідження демонструють “можливість популяцій швидко адаптуватися до раптових змін довкілля”, зазначають автори у своїй науковій роботі.

Останні новини:  Молодь відмовляється народжувати через зміни клімату – кліматологиня

Хоча Zelandoperla не має власних токсинів, вона успішно видавала себе за Austroperla завдяки генетичному набору, який забезпечував їй темне ебенове забарвлення.

Читайте також:  Історичний індійський місяцехід імовірно заснув назавжди

Це маскування відлякувало птахів-хижаків, які не могли розрізнити токсичну веснянку від її мімікрії.

Проте Austroperla — це лісова істота, яка живе в потоках і харчується листям та деревними залишками. У районах без лісів бракує її улюблених джерел їжі, тому Austroperla стала менш поширеною.

“Видалення лісів з моменту приходу людини знищило отруйну веснянку”, — каже зоолог Джон Вотерс.

“В результаті, у знефорестованих регіонах вид Zelandoperla відмовився від цієї стратегії — адже немає кого імітувати — і замість цього еволюціонував у новий колір.”

Останні новини:  На випробувальному полігоні здійснили найдовшу подорож у гіперлупі

Дослідники використовували польові спостереження, експерименти з моделюванням хижаків та генетичний аналіз, щоб продемонструвати реакцію комахи на зміни, викликані людиною.

В експериментах з моделями двох різних кольорів Zelandoperla було встановлено, що в лісових районах хижаки атакують лише “неміміковану” веснянку.

Читайте також:  Для захисту Землі вибито 1100 тонн породи при зіткненні корабля з астероїдом

У знефорестованих умовах загалом було менше хижацтва, причому хижаки рідше нападали на світлі веснянки, ніж на ебенові.




Значна знефорестованість південної частини Нової Зеландії розпочалася з початку 1800-х років, коли прибули європейські поселенці.

Останні новини:  Новий потужний американо-індійський супутник відстежуватиме зміну поверхні Землі

Хоча люди порушили мільйонолітні екологічні взаємодії всього за кілька століть, нові відкриття показують, що деякі види мають достатню стійкість для адаптації.

“Це дослідження також показує, що незалежні популяції пройшли подібні зміни у відповідь на знищення лісів”, — пояснює зоолог Грем Маккалок.

Команда виявила трикратне зменшення кількості ебенових Zelandoperla у різних знефорестованих регіонах, що завжди супроводжувалось скороченням популяцій Austroperla та зменшенням кількості птахів через втрату дерев.

“Схожі зміни відбувалися незалежно в різних частинах ареалу виду — що демонструє, що еволюція може бути передбачуваним процесом,” — додає Маккалок.