Глобальне потепління підвищує ризики зіткнень китових акул із суднами

Сьогодні,   19:30    116

Підвищення глобальних температур, пов’язане з недостатнім обмеженням викидів парникових газів, може призвести до суттєвого збільшення випадків зіткнень китових акул з суднами до кінця XXI століття.

Глобальне потепління змушує морські види змінювати свої ареали проживання, мігруючи до полюсів, де умови стають більш сприятливими для життя. У випадку з китовими акулами (Rhincodon typus), їхній новий ареал в напрямку полюсів може збігатися з інтенсивно використовуваними судноплавними шляхами. Відповідно до дослідження, результати якого опубліковані в журналі Nature Climate Change, через зміни клімату акваторії, де раніше акули зустрічалися рідко, стануть звичайними місцями їх проживання, що значно підвищить ризики зіткнень.

Останні новини:  Від античності до середньовіччя: археологи розкопали древнє поселення у Хорватії

Дослідники під керівництвом Фрейї Вомерслі з Саутгемптонського університету проаналізували міграційні шляхи китових акул на основі даних від супутникових датчиків ARGOS, що були встановлені на 348 особинах. Вони створили прогностичні моделі, які враховують зміни у 28 океанографічних змінних, що впливають на поведінку акул. У ході аналізу також було враховано глобальні судноплавні шляхи на основі даних проєкту Global Fishing Watch, що дозволило оцінити ризики зіткнень через індекс спільної присутності (SCI).

Результати моделювання показують, що при значному потеплінні понад два градуси екваторіальні води східної частини Тихого океану та Мексиканської затоки стануть менш придатними для проживання китових акул. При цьому кількість фітопланктону, яким вони харчуються, зростатиме у напрямку до полюсів, що спричинить переміщення їхнього ареалу в ці регіони. Це зумовить зростання SCI — індексу, що відображає ризик зіткнення акул із суднами. За умов високих викидів парникових газів і потепління більш ніж на два градуси, цей індекс може збільшитися у 15 тисяч разів порівняно з поточним рівнем.




Якщо обмежити потепління до 1,5 градуса, що потребує радикального скорочення викидів і переходу на відновлювані джерела енергії, ризики зростуть лише у 20 разів до кінця століття. Однак збереження нинішніх темпів викидів призведе до катастрофічного зростання випадків зіткнень. Такий розвиток подій не лише загрожує популяції китових акул, але й створює небезпеку для судноплавства через можливі пошкодження суден.

Останні новини:  Рада прийняла законопроєкт про кліматичну політику

Цікаво, що нові дослідження також виявили, що китові акули можуть харчуватися не лише планктоном, а й організмами з морського дна. Цей феномен був зафіксований на відео, зробленому туристами біля берегів Мексики, де акула захоплювала щось із морського дна, що може свідчити про більш складні стратегії харчування цих риб.