Секрет стародавніх родичів людини: чи носили неандертальці одяг

10.10.2024   15:30    27

Вони жили у регіоні з холодними зимами.

Неандертальці, які мешкали в Північній Європі, були змушені переживати холодні зими. Відомо, що вони мали міцні тіла, і вони вміли розводити вогонь. Але чи одягали вони одяг? Непрямі докази вказують на те, що ці давні родичі сучасних людей з ніг до голови укуталися у шкіру та хутро. Але знайти одяг неандертальців поки що не вдалося, пише Live Science.

«На жаль, ми, швидше за все, ніколи не отримаємо археологічних свідчень про існування одягу неандертальців. Цей одяг погано зберігається», — заявила Кара Окобок, біолог з Університету Нотр-Дам.

Неандертальці населяли території на північ до Сибіру. Вони відрізнялися широкими грудьми, носами, плечима та тазом, а також короткими кінцівками, що дозволяло їм зберігати тепло в холодному кліматі.

Одним із способів підтримування такої статури було вживання в їжу великої кількості м’яса, що також збільшувало кількість тепла, що виробляється. Неандертальці також могли зігріватися, проявляючи активність, і сидячи біля багаття.

Але «Їм безперечно потрібен був якийсь інший бар’єр за межами їхньої власної шкіри, щоб підтримувати внутрішню температуру тіла. Я б не здивувалася, якби вони мали безліч шарів на обличчі, голові, руках, ногах, долонях, ступнях — на всьому цьому», — сказала Окобок.

Останні новини:  В Японії науковці створили пластик, який повністю розкладається в морській воді

Разом з тим існують свідчення існування одягу у пізніших, анатомічно сучасних, людей. Наприклад, крижана людина Еці віком 5000 років була одягнена у шкіряний костюм. Але нічого такого у неандертальців не знаходили.

Але є непрямі докази: на кам’яному скребку з Ноймарк-Норда в Німеччині виявили невелику кількість залишків, які, ймовірно, застрягли під час обробки шкур 200 тисяч років тому. Ці залишки містять кислоту з дубової кори, яку можна використовувати для дублення або консервації шкір тварин. Однак незрозуміло, чи були ці залишки від виготовлення одягу чи хутряних покривал. Кам’яні та кістяні шила (загострені інструменти) із пізнього неандертальського поселення в центральній Франції також припускають, що ці давні люди виготовляли інструменти спеціально для скріплення шкур разом для створення одягу або укриття.




Відомо, що неандертальці та Homo sapiens розійшлися десь між 170 000 та 72 000 років тому. На це вказав аналіз ДНК платтяних та головних вошей. Відомо також, що ще один вид платтяних вошей був повторно занесений до H. sapiens від іншої давньої людської популяції – можливо, неандертальців – 100 000 років тому. Оскільки платтяні воші живуть на одязі, це свідчить, що наші предки почали носити одяг раніше.

Останні новини:  «Унікальна» знахідка скам’янілостей може розкрити таємницю інтелекту сучасних птахів

Передні зуби практично всіх неандертальців стерті набагато більше, ніж задні, що означає, що вони використовували рота для утримання та маніпулювання предметами, а не тільки для їжі. Це зношування зубів у неандертальців схоже на зношування у сучасних інуїтів, які використовують зуби для розм’якшення шкур тварин для виготовлення одягу.

Найдавнішим прямим доказом неандертальської технології виробництва волокон є фрагмент тришарового шнура, прикріплений до кам’яної зброї зі стоянки на південному сході Франції, яка датується періодом від 41 000 до 52 000 років тому. Хоча шнури та мотузки можна використовувати для створення  сіток, кошиків та пасток, їх також можна перетворити на взуття та тканину.

Останні новини:  NASA виявило тривожне глобальне зменшення прісної води

Вчені зазначають, що на сьогоднішній день невідомо про випадки обмороження неандертальців. А це опосередковано вказує на те, що вони носили вбрання.

Немає єдиної думки і про те, який одяг носили неандертальці. Раніше вважалося, що це були прості пов’язки на стегнах і накидки. Але свідчення про високий інтелект неандертальців вказують на те, що це могли бути складніші вироби.