У геконів знайшли шосте чуття

10.10.2024   05:30    20

Міжнародна дослідницька група спільно з біологами з Університету Меріленда (США) виявила у гекона токі (Gekko gecko) здатність сприймати низькочастотні вібрації за допомогою саккула – органа у внутрішньому вусі, який, як вважалося раніше, відповідає винятково за рівновагу та орієнтацію в просторі.

Приховані механізми органу у внутрішньому вусі гекона токі наділив ящірок “шостим почуттям” / © Smithsonian’s National Zoo & Conservation Biology Institute

Незважаючи на те, що багато змій і ящірок вважалися “німими” або “глухими” (у тому сенсі, що вони не видають жодних звуків або погано їх чують), ці рептилії можуть спілкуватися за допомогою вібраційних сигналів. Такого висновку автори дослідження, опублікованого в журналі Current Biology, дійшли, вивчаючи будову внутрішнього вуха гекона токі.

Останні новини:  Стародавня ДНК розкриває приховану еволюцію Європи

Команда з’ясувала, що саккул виконує додаткову функцію, допомагаючи рептиліям сприймати низькочастотні вібрації в діапазоні від 50 до 200 Гц. Це особливе “шосте відчуття” доповнює слух геконів і може бути присутнім в інших видів рептилій.

Відкриття кидає виклик традиційним уявленням про те, що саккул в амніотів – групи хребетних тварин, до якої входять рептилії, птахи та ссавці – слугує виключно для підтримання рівноваги, і змінює думку вчених про те, як тварини загалом сприймають навколишній світ і взаємодіють між собою. Відомо, що цей сенсорний шлях присутній у земноводних і риб.

“Вухо, як відомо, сприймає звуки, що поширюються повітрям. Але саккул, який раніше пов’язували з рівновагою, допомагає геконам виявляти вібрації, що передаються через такі середовища, як земля або вода”, – пояснив співавтор дослідження Кетрін Карр (Catherine Carr).

Роль саккула в слуху ящірок також допоможе вченим краще зрозуміти, як поводяться і спілкуються тварини, слухові здібності яких раніше вважалися обмеженими. Таким чином, результати дослідження проливають світло на те, як з плином часу еволюціонувала слухова система у риб, наземних тварин і навіть людей.




Доведений зв’язок між шостим чуттям геконів і рівновагою, як зазначили автори наукової роботи, відкриває нові можливості для вивчення слуху ссавців і людини. Дослідницька група також зазначила, що сучасні уявлення про еволюцію сенсорних систем тварин слід переглянути.

Останні новини:  Марсіанський метеорит розкрив таємниці води на Червоній планеті (фото)