Минулорічної зими мешканцям українських міст та сіл довелося швидко вчитися налагоджувати хоча б мінімальний комфорт в умовах часткової відсутності електроенергії або ж блекауту загалом. Щоб відновити постачання води та тепла в приміщеннях більшість господарів підключали необхідне обладнання до акумуляторів та генераторів. На виключенням були і замовникибуріння свердловин на воду, оскільки глибинні насоси та насосні станції працюють саме при підключенні до джерела електроживлення. Проте саме при обслуговуванні насосного обладнання свердловини найчастіше виникали ситуації, коли запуск насоса не відбувався.
Технічні особливості роботи насосних станцій при підключенні до інверторних генераторів
Одним з правил ефективного та надійного підключення свердловини до системи водопостачання в будинку є необхідність доручати проведення всіх необхідних робіт перевіреним фахівцям. Це обумовлено специфікою роботи самого обладнання, наприклад, при підключенні до мережі двигуна в момент, коли його ротор зупинений, то через статор проходить достатньо сильний пусковий струм. На етапі, коли двигун розкручується до до потрібної (номінальної) частоти, сила струму продовжує діяти, проте поступово знижується. Основним критерієм в цьому процесі залишається амплітуда (різниця) між силою пускового струму на початку та його номінальним значенням. Цей параметр залежить від будови двигуна, який використовується, від маси ротора та кількості робочих коліс.
З іншої сторони, на етапі, коли двигун ще не працює (не крутиться), насосна станція може споживати у 2-3 рази більше енергії. Саме тому при тривалих блекаутах минулої зими господарі будинків та квартир зіштовхувалися з тим, що інверторний генератор з потужністю близько 4 кВт не міг запустити в роботу стандартний за своїми технічними параметрами гідрофор. До того ж, в таких генераторах передбачена захисна плата, яка регулює струм споживання підключених пристроїв і при досягненні верхньої межі (максимуму) навантаження автоматично вимикається. Таким чином запустити роботу насосної станції, підключеної до свердловини на воду з однофазними асинхронними двигунами, за допомогою інверторного генератора вкрай складно. Якщо послуга буріння свердловин Київ лише планується та ретельно обговорюється з її виконавцями, питання щодо можливості зберегти стабільне водопостачання до будинку чи господарських споруд в умовах відсутності електроенергії варто обговорювати також до моменту початку бурових робіт та придбання всього відповідного обладнання.
Особливості запуску насосних станцій при підключенні до частотних перетворювачів
Для стабільної роботи свердловинних насосів (чи насосних станцій) в умовах підключення до резервних джерел електроживлення (генераторів, стабілізаторів напруги та інших типів джерел безперебійного живлення) необхідно додатково встановлювати насоси з частотним перетворювачем. Вони вважаються енергоефективним вирішенням проблеми, оскільки такий перетворювач здатний подавати потрібну змінену напругу та частоту живлення до двигуна, контролюючи при цьому швидкість та крутні моменти обертання. Окрім цього застосування таких насосів сприяє меншому зносу обладнання, запобігає його поломкам та подовжує термін експлуатації двигуна.
Наприклад: під час роботи насосної станції з вмонтованим в систему частотним перетворювачем та підключеною до інверторного або ж звичайного генератора з метою проходження «стрес-тесту» ніяких перебоїв бути не повинно. При цьому запуск обладнання від акумулятора, підключеного до інвертора, вимагає відповідної номінальної потужності, яка має бути рівною або вищою максимального показника споживання електроенергії системою, приблизно 600-650 Вт.
Висновки
Обираючи джерело безперебійного електропостачання для насосних станцій важливо враховувати не лише робочі експлуатаційні характеристики пристроїв, а й їх коливання на момент запуску. Оскільки для більшості замовниківбуріння свердловини ціна є досить критичним фактором вибору способу та умов проведення робіт, про застосування частотного перетворювача або ж передбачену його наявність в системі варто потурбуватися завчасно. Це не лише усуватиме ризики постійних пускових струмів, а й знизить вимоги щодо потужності акумуляторів з інверторами та генераторів, дозволяючи обирати більш доступні моделі.