Що таке харизма
Спочатку харизму визначали як унікальний дар тіла і духу, доступний не кожній людині. Трохи пізніше думка про неї стало більш приземленою, і харизма перетворилася на набір конкретних якостей, які дозволяють людині впливати на оточуючих.
Харизматичні особистості майстерно налагоджують емоційний зв’язок з людьми, змінюють їхні думки і поведінку в догоду своїм планам. За рахунок таких здібностей вони часто стають лідерами і ведуть за собою інших, притому з їх повної згоди.
Ця якість стане в нагоді людині у будь-якій сфері життя, ким би вона не була: пророком, старшим менеджером або продавцем.
У харизматичних лікарів, як правило, більше пацієнтів, лекції харизматичних вчителів користуються популярністю у студентів. Харизма визначає успіх у політиці та на акторському терені, піднімає рівень продажів.
І що найприємніше, цю корисну якість можна розвинути. В одному експерименті всього шість тижнів тренувань значно збільшили харизму учасників. Їх мова стала більш емоційною і виразною, так що і самі випробувані, і сторонні спостерігачі визнали, що після експерименту їх виступи виглядали набагато більш привабливими.
З чого складається харизма
Харизма — це не якийсь унікальний дар, а цілком конкретний набір навичок, які тою чи іншою мірою присутні у кожної людини.
Емоційний інтелект
У більшості випадків емоції людини переважають над розумом. Вони формують прихильність, керують поведінкою і лежать в основі будь-якої мотивації. Тому емоційний інтелект — здатність керувати своїми переживаннями та почуттями інших людей — одна з основних якостей харизми.
Харизматична людина розуміє, які емоції відчуває і чому, вміє щиро і вільно висловлювати їх в потрібний момент і пригнічувати, коли ситуація вимагає зворотного.
Більш того, вона володіє розвиненою емпатією — здатністю розуміти переживання інших людей. Відповідаючи на почуття оточуючих, харизматичний лідер налаштовується з ними на одну хвилю і створює емоційний зв’язок, необхідний для прихильності.
Навички ораторського мистецтва
Ще одна важлива якість — вміння вибудовувати свою промову так, щоб захоплювати та переконувати слухачів і співрозмовників. Ось декілька вербальних стратегій, які використовують харизматичні особистості.
- Метафори. Спрощують мову, збуджують емоції, що закріплюють інформацію в пам’яті.
- Історії та анекдоти. Роблять розповідь більш живою і близькою для слухача.
- Моральні переконання. Наповнюють мову глибоким змістом, викликають симпатію оточуючих.
- Поділ почуттів людини або колективу. Формує емоційний зв’язок.
- Контрасти. Допомагають зробити мову яскравіше, зосередити увагу на потрібному.
- Риторичні запитання. Створюють ефект очікування, коли люди передбачають відповідь.
Також має значення і невербальна складова: положення тіла, жестикуляція, виразна міміка, інтонація. Навіть сама цікава інформація здасться нудною, якщо читати її в одній манері та при цьому стояти як бовдур.
Впевненість у собі
Висока самооцінка і впевненість у своїх силах — обов’язкова якість харизматичної особистості. Люди готові йти за тими, хто напевно знає, що робить, і допоможе їм перемогти власні сумніви й страхи.
Всі ці якості в рівній мірі присутні в харизматичних людей і дозволяють їм легко викликати симпатію і добиватися успіху в будь-якій сфері.
Як перевірити свою харизму
Це складне завдання. Харизма легко зчитується під час спілкування або перегляду відео, але при цьому залишається розмитим концептом без чітко визначених кордонів.
Щоб оцінити харизму, Ховард Фрідман (Howard S. Friedman), професор психології з Каліфорнійського університету придумав спеціальний тест. Він складається з 13 тверджень і дозволяє оцінити одну із важливих якостей харизматичної особистості — невербальну виразність і емоційність.
Фрідман виявив, що високі бали в його тесті можуть передбачити популярність людини і її успіх у викладацькій, лікарській, політичній та акторській діяльності.
Для цього кожне з тверджень в тесті оцінюється за дев’ятибальною шкалою, де 1 — «зовсім не про мене», а 9 — «повністю про мене» і складаються отримані значення.
- Коли я чую гарну танцювальну музику, то не можу стояти спокійно.
- У мене гучний і лункий сміх.
- Я легко можу виражати емоції телефоном.
- Я часто доторкаюся до людини під час розмови.
- Мені подобається, коли на мене дивиться багато людей.
- У мене дуже виразна міміка.
- Люди кажуть, що з мене вийшов би хороший актор.
- Я віддаю перевагу виділятися з натовпу.
- Я не соромлюся в оточенні незнайомих людей.
- Я можу зробити спокусливий погляд, якщо захочу.
- Я сильний в іграх на кшталт «Крокодила», де треба зображати щось.
- На маленьких вечірках я перебуваю в центрі уваги.
- Коли людина мені подобається, я доторкаюся до неї або обіймаю, щоб показати це.
Середній рівень, характерний для більшості людей, знаходиться в діапазоні від 56 до 86 балів. І чим вищий підсумковий бал, тим більшою харизмою ви володієте.
Пам’ятайте: навіть якщо ваші бали пробили дно, при належних зусиллях ви все одно зможете розвинути харизму та стати більш привабливими для інших.
Як розвинути харизму
Оскільки харизма — це поєднання навичок, її розвиток теж вимагає комплексного підходу.
Прокачуйте емоційний інтелект
Відстежуйте свої емоції та визначайте, що їх викликає. Вчіться реагувати усвідомлено, а не автоматично. Практикуйтеся в емпатії: прислухайтеся до інших людей, намагайтеся уявити себе на їхньому місці, зрозуміти, що вони відчувають.
Попрацюйте над виразністю промови
Попрацюйте над своїми ораторськими навичками. Збагачуйте мову метафорами, історіями, контрастними прикладами. Потренуйтеся у вираженні емоцій через жести та міміку.
В експерименті з навчанням харизмі деякі учасники спочатку соромилися застосовувати нові стратегії. Їм здавалося, що це виглядатиме неприродно і нерозумно. Однак, подивившись відеозапис зі своїм виступом, вони переконалися, що це працює і не виглядає награно.
Хороший спосіб поглянути на себе з боку: запишіть відео свого виступу, оцініть навички та попрацюйте над помилками.
Підвищуйте впевненість у собі
Як і у випадку з промовою, не надто важливо, чи ви впевнені в собі чи тільки вдаєте це: люди все одно не повірять. Більш того, якщо досить довго зображати впевненість, можна дійсно відчути її.
Взяти хоча б положення тіла. Доведено, що відкриті експансивні пози, коли людина ніби прагне зайняти весь навколишній простір, змінюють її внутрішній настрій. Вони забезпечують відчуття сили й могутності, знижують стрес і збільшують стійкість до ризику. Спочатку ви ніби вдаєте себе впевненими та відкритими, а потім дійсно відчуваєте це.
Практикуйтеся в цих уміннях, і зможете збільшити свою харизму незалежно від вихідних даних.