Вологі екваторіальні ліси Амазонки, що відіграють ключову роль у стабілізації клімату, можуть досягти критичної точки викидів вуглецю вже до 2050 року, якщо продовжиться загибель дерев через посуху та вирубку лісів.
Ці ліси, які добре поглинають вуглець, ризикують перетворитися на його джерело, що може істотно прискорити глобальне потепління.
Дослідження, проведене під керівництвом Ітун Яо і опубліковане в журналі Earth’s Future, використовувало просунуту модель ORCHIDEE-CAN-NHA для прогнозування наслідків загибелі дерев в Амазонії. Модель враховувала історичні дані про посухи та аналізувала різні кліматичні сценарії до 2100 року. Незалежно від конкретних сценаріїв, усі вони показали тенденцію до потепління, особливо в північно-східних регіонах тропічних лісів.
У міру погіршення умов в Амазонії дерева, які поглинають вуглець за допомогою фотосинтезу, починають масово гинути. У міру їхнього розкладання в атмосферу вивільняється вуглець, що посилює парниковий ефект. Це може призвести до того, що Амазонка перестане бути «легенями планети» і почне сприяти накопиченню вуглекислого газу в атмосфері.
Розуміння того, які регіони Амазонки найуразливіші до висихання та загибелі лісів, має критичне значення для розроблення заходів із захисту цієї унікальної екосистеми. Дослідження підкреслює важливість збереження лісів і боротьби зі зміною клімату, щоб уникнути катастрофічних наслідків, як для Амазонки, так і для всієї планети.