Шизофренія – це психічне захворювання, яке може проявлятися в різноманітних симптомах. Майже всі випадки шизофренії зустрічається вперше в молодому віці, в більшості випадків до 30 років.
Людина стикається зі стресом на протязі всього життя, і її психіка володіє механізмами подолання стресових подій. Але в деяких випадках впоратися не вдається, і стрес ламає психіку: чим більш сприйнятлива і чутлива людина, тим вище ризик виникнення психічної «поломки». Великі стресові події в житті нерідко виявляються пусковим механізмом шизофренії. Серед таких можуть бути досвід зіткнення зі смертю, фінансові втрати, сексуальний досвід, що травмує та інші фактори.
Шизофреніки часто страждають від сильно спотвореного сприйняття і оцінки реальності. У важких випадках хвора людина більше не може відрізнити внутрішню реальність від зовнішньої. Тим не менш, це не збільшує ризик насильницької поведінки. У страждаючих шизофренією набагато вищий ризик заподіяння шкоди собі.
Між чоловіками і жінками немає різниці в частоті захворювання. Майже всі випадки шизофренії зустрічаються вперше в молодому віці, як правило, це відбувається до 30 років. Той факт, що хвороба поширена в деяких сім’ях, говорить про генетичну схильність до недуги. Також для шизофренії нерідкі випадки, коли в дитинстві людина стикається з сімейними проблемами, такими як жорстоке поводження або відсутність турботи. Таким чином, психіка пошкоджується ще в ранньому віці.
За якими симптомами розпізнається шизофренія. Це захворювання має різні симптоми, але у більшості страждають шизофренією людей зустрічаються типові розлади.
Галюцинації. При шизофренії в основному проявляються голосові галюцинації. Існують різні типи голосів, які коментують дії людини, розмовляють з нею або віддають накази.
Формальні порушення мислення. Вони в першу чергу впливають на розумові процеси і мову. Думки людини безладні, не мають логічного зв’язку і послідовності. У розмові вона може різко перериватися або вигадувати слова, яких не існує.
Омана. У людини виникає переконаність в чомусь, і її стає неможливо переконати в помилковості думки. Один з поширених прикладів – патологічні ревнощі. Але також при шизофренії помилка може приймати форму переконаності в чомусь дуже дивному, не пов’язаному зі звичайним життям.
Я-розлади. Вони включають в себе симптоми, які стирають в людині межі між собою і навколишнім середовищем. Наприклад, власне тіло може сприйматися як чуже. У деяких випадках хворій людині здається, що її тілом керують як маріонеткою, і її думки також впроваджуються ззовні. Це в підсумку може призвести до повної ізоляції від реальності.
Афективні розлади. Вони означають зміни в емоційному світі людини. Цей симптом зачіпає емоційні контакти з іншими людьми: можна помітити, як людина стає холодна або ворожа, проявляє недоречні емоції.
Кататонічні симптоми. Вони відносяться до числа рухових розладів, що викликаються психікою (психомоторні розлади). Виражають себе як крайнє збудження або як нерухомість, ступор. Крім того, можуть відбуватися дивні рухи або прийматися різні пози.