Виявлено одну з найперших наднових у Всесвіті: так було створено метали

Сьогодні,   16:30    250
наднова
Фото: NASA
| Ілюстрація масивної зірки, що перетворюється на наднову в ранньому Всесвіті. Поруч показано знімки наднової 2023adsv, спостережуваної телескопом Вебб у 2022 і 2023 роках

 

Властивості наднових у ранньому Всесвіті відрізнялися від подібних вибухів зірок у пізнішій історії космосу.

Учені вважають, що вибухи наднових були іншими в ранньому Всесвіті. Особливо якщо йдеться про зірку, яка до вибуху мала масу у 20 разів більшу за масу Сонця. За допомогою космічного телескопа Вебб астрономи виявили одну з найперших наднових у Всесвіті. Ця наднова може розповісти більше про те, як помирали перші масивні зірки і як вони вплинули на подальшу еволюцію Всесвіту. Дослідження опубліковано на сервері препринтів arXiv, пише Space.

Приблизно 11,4 млрд років тому зірка з масою у 20 разів більшою, ніж у Сонця, вибухнула надновою, яка отримала назву AT 2023adsv. Цей вибух відрізняється від тих, які астрономи спостерігають у пізнішій історії космосу. Як мінімум тому, що під час вибуху виділилося надзвичайно багато енергії.

Останні новини:  SpaceX відправила на орбіту понад 130 супутників

За словами вчених, перші зірки у Всесвіті відрізнялися від сучасних зірок, адже вони були дуже масивними та гарячими, а тому помирали внаслідок справді гігантських вибухів. Ранній Всесвіт здебільшого складався з легкого водню та невеликої кількості легкого гелію. Майже не існувало важких хімічних елементів, які астрономи називають «металами».

Найперші зірки складалися з водню, а також містили трохи гелію. Ці зірки почали синтезувати водень у важчі хімічні елементи. Коли наймасивніші зірки почали вмирати і вибухати надновими, то вони засіяли космос великою кількістю «металів».




Ці хімічні елементи увійшли до складу зірок наступного покоління, які містили багато важких «металів». Коли ці зірки почали помирати і вибухати надновими, то вони наповнили Всесвіт ще більшою кількістю важких елементів, створених у їхніх ядрах під час синтезу водню. Таким чином ці важкі елементи увійшли до складу третього покоління зірок, до якого належить Сонце.

Останні новини:  Сатурн на деякий час зник і в цьому винен Місяць: у чому причина
наднова Fullscreen
Наднова AT 2023adsv вибухнула, коли Всесвіту було всього 2 мільярди років
Фото: NASA

Астрономи вважають, що найперші зірки існували не дуже довго, а тому вибухи наднових були масштабнішими, ніж у пізніших зірок. Найперші наднові були дуже яскравими, а тому їх може побачити космічний телескоп Вебб.

Аналіз хімічного складу наднової AT 2023adsv показав, що це один із найперших вибухів зірок у Всесвіті, який стався через 2 млрд років після народження космосу і за 6 млрд років до народження Сонця.

Останні новини:  Вчені показали, як звучать спалахи на Сонці

З огляду на розмір зірки, що вибухнула, вчені кажуть, що такі об’єкти дуже рідко зустрічаються в локальному Всесвіті. При цьому енергія вибуху була приблизно в 2 рази більшою, ніж у наднових ближчих до нас масивних зірок. Вчені вважають, що вибухи наднових були іншими в ранньому Всесвіті, але щоб це довести необхідно більше даних.


focus.ua