Сон оздоровлює. Вчені пояснили, навіщо людині спати

Вчора,   22:04    256

 

Сон – це зовсім не нав’язаний суспільством ритуал і не культурна традиція. Це природна потреба людини, така ж, як прийом їжі. Досить відмовити собі в повноцінному сні на кілька днів, як ознаки його нестачі неодмінно дадуть про себе знати. Але навіщо людині спати? Чому це так важливо для організму? На це є кілька пояснень від вчених.

Підтримка життя

Для початку важливо просто зрозуміти, що це життєва необхідність. Як і від нестачі їжі і води, від нестачі сну людина теж може померти. Тільки для цього буде потрібно більший період. Тому можна розглядати сон як важливий поживний компонент у вигляді енергетичного заряду для організму.

Останні новини:  Що очікує тих, хто кинув палити до 45 років

Дотримання біоритмів

З точки зору вчених, механізм сну має більш складне уявлення, ніж це здається на побутовому рівні. Висловити його можна в першу чергу через так звані циркадні годинники, або біологічні ритми, коли організм за рахунок зовнішніх реакцій може сигналізувати про необхідність відходу до сну.

Зокрема, про це може сказати система очних нейронів з фоточутливих клітинами, що реагують на зміну дня і ночі. Як тільки світло поступається темряві, організм готується переходити від неспання до фази сну.

До слова, медики не рекомендують перед сном взаємодіяти з комп’ютерами, планшетами і смартфонами через негативний вплив їх «синіх» екранів на очі. Особливе світіння дисплеїв якраз обманює фоточутливі нейрони, не дозволяючи організму природно перебудуватися на фазу сну.

Останні новини:  Причини почервоніння ока назвали фахівці

Підтримка здоров’я

Зовнішній механізм переходу організму від неспання до сну також має більш глибокі підстави. Він обумовлений тим, що тілу і мозку потрібен відпочинок. Як автомобіль потребує постачання паливними матеріалами, так і організму потрібен ресурс у вигляді відновлюючого ефекту, який буде полягати в поліпшенні метаболізму, зокрема.

Набагато більш чутливим для самої людини може бути вплив сну на весь спектр когнітивних функцій з поліпшенням пам’яті та розумового процесу. Причому запам’ятовування важливої інформації, яку людина сприйняла за день, якраз зміцнюється в процесі сну.

Фаза швидкого сну

З точки зору системної підтримки здоров’я і відновлення організму сам по собі сон користі може і не принести. На виконання таких важливих функцій нічного оздоровлення позитивно вплине тільки якісний тривалий сон. Тривалість в даному випадку важлива з тієї причини, що спляча людина має можливість зануритися в так звану фазу швидкого сну. Вона має найбільший позитивний вплив на організм, регулюючи важливі процеси відновлення тіла і мозку перед новим трудовим днем.




Люди, у яких зовсім відсутня ця фаза, мають високі шанси раннього розвитку деменції, не кажучи про постійну дратівливість і сонливість. Тому сон повинен бути не формальною процедурою на кілька годин, а повноцінним оздоровчим заходом, який дозволить організму розслабитися і відновитися в достатній мірі.

Останні новини:  Медики назвали несподівані звички, які погіршують пам’ять і шкодять мозку


glamour.kyiv.ua