Твердили нам вчителі та батьки. У чомусь вони мали рацію. Деякі навички зі шкільного життя допоможуть нам у дорослому «тримати удар» і адекватно оцінювати свої можливості. А ще те, як ми вчимося в школі, немов лакмусовий папірець, показує різні грані нашої особистості (те, якою вона є зараз і якою залишиться після дорослішання).
Напевно у кожному класі була така учениця, яка лила гіркі сльози, отримавши четвірку замість очікуваного «відмінно». Ми дивувалися і питали, чи не будуть її сварити батьки, раз вона так переймається через оцінки. А вона негативно мотала головою, стискаючи руки в кулаки і закушуючи губи. Такі дівчатка-відмінниці зовсім не бояться гніву батьків або допущених у контрольній помилок. Їх найбільший страх — перестати бути найкращою ученицею, втратити авторитет у вчителів і однокласників і перетворитися у звичайну дівчинку, таку ж, як всі інші.
Коли ми говоримо про синдром відмінниці, ми маємо на увазі тих дорослих, для яких найважливішим стимулом і мотиватором є зовнішня оцінка їх дій чи ті позначки, які трансформуються із записів у щоденнику в громадську думку. Звичайно всі ми істоти соціальні, і навіть найбільш відлюдькуваті з нас залежать від громадської думки (навіть якщо ніколи в цьому не зізнаються). Але відмінниці не просто знаходяться в сильній залежності від соціуму, для них опинитися на другій сходинці п’єдесталу пошани — рівносильно смерті. Бути найкращою у всьому — ось їх девіз! А якщо вони поступаються хоча б по одній з позицій пальмою першості комусь іншому — неврози, стреси і депресії не змушують себе чекати.
Як допомогти собі не зациклюватися на зовнішній оцінці
Якщо ви розумієте, що синдром відмінниці є невід’ємною частиною вашого життя, вам не з чуток знайоме постійне почуття тривоги, пов’язане зі страхом допустити помилку або виявитися не на висоті. Не встигнути виконати будь-яку справу або відмовити знайомим в їх проханні лякає вас необхідністю визнати, що навіть вам властива деяка недосконалість, і ви теж вмієте і можете далеко не все на світі. Боязнь того, що хтось може розчаруватися або обійтися без вашої участі, змушує знову і знову брати волю в кулак і намагатися з усіх сил встигнути виконати і перевиконати. Життя в постійній гонці і перманентному стресі нікому не додає гормонів щастя, так що відмінниці рано чи пізно приходять до висновку, що як би не старалися все одно допускають помилки або серйозні помилки, а життя перетворюється в нескінченну гонку за ілюзорним лідером, якого ніколи не виходить обминути.
Що можна з цим зробити? Як перестати залежати від оцінок з боку, які змушують нас робити те, чого робити зовсім не хочеться? Зрозуміти і прийняти свою неідеальність — завдання не з легких. Усвідомлення того, що в деяких питаннях ти зовсім не експерт, а звичайна людина, допомагає сформувати адекватну самооцінку, яка буде базуватися на самоаналізі і виявленні своїх сильних і слабких сторін.
А що буде якщо…? Ставте собі це питання в той момент, коли ви знову відчуваєте наближення панічних думок «я знову не встигла» або «я зробила не достатньо добре». Що буде, якщо я не здам звіт раніше за всіх колег? Який найстрашніший підсумок цього вчинку може бути: звільнення, догана, позбавлення премії… або я метушуся тільки щоб виділитися і в черговий раз встигнути раніше за всіх? Як відреагує подруга, якщо я відмовлю на цей раз в її проханні: перестане спілкуватися, викреслить зі списку найближчих людей, поскаржиться на мене спільним знайомим… або я чудово розумію, що хвилююся тільки тому, що хочу підтримувати імідж тієї самої «палички-виручалочки», без якої ніхто не зможе нічого вирішити?
Звичка прокручувати в голові страшні сценарії дає нам розуміння того, що насправді ми в здоровому глузді і не віримо, що нас чекають такі жахливі наслідки. А наші справжні мотиви набагато більш дрібні і пов’язані радше з неадекватною самооцінкою, ніж з реальними побоюваннями і страхами.
Ще одним секретом відмінниць (про який вони навіть самі не здогадуються) є те, що насправді вони бояться не стільки зовнішньої оцінки своїх умінь, скільки бояться свого внутрішнього суворого вчителя. За великим рахунком, ніхто не знає, що цей пиріг у нас зазвичай виходить пишніше, а зібрати пазл з тисячі шматочків нам раніше вдавалося за пів години. Тільки ми самі співвідносимо свої успіхи і невдачі з певною внутрішньою шкалою, продовжуючи оцінювати себе, як колись це робили з нами батьки та вчителі.
Звичайно перехід на безоцінкове ставлення до самої себе справа складна, але зробити це все одно рано чи пізно доведеться, тому що бути у всьому краще за всіх і вся просто неможливо.
Чим синдром відмінниці заважає нам у житті?
– підвищена чутливість до невдач: навіть незначна невдача, коли у мене щось не вийшло», сприймається як катастрофа і викликає стан фрустрації;
– мішень для маніпуляторів: якщо оточуючі зрозуміють, що вам властиве прагнення до першості, вони легко зможуть керувати нами, плекаючи наше самолюбство або просто «беручи на слабо»;
– низький поріг критичності: навіть якщо ми суворо ставимося до себе, критикуючи за кожну незначну помилку, наша критичність не поширюється на диференціювання дійсно важливих справ, ми рідко замислюємося, «а чи дійсно мені цікаво і важливо те діло, в якому я хочу досягти успіху»;
– труднощі у спілкуванні: пам’ятаєте, як у школі тих, хто гнався за відмінними оцінками і завжди поспішав відповісти першим, називали «вискочками»? Дорослі хоч і не дають образливих прізвиськ, але намагаються уникати спілкування з тими, хто не помічає чужих успіхів (або намагається перевершити будь-які чужі досягнення) і постійно шукає можливості показати себе;
– нескінченна багатозадачність: важко бути найкращим одразу в декількох областях, але ще складніше бути найкращім у всіх сферах життя. Так що тим, хто намагається все зробити на тверду п’ятірку, доводиться постійно бути зібраним і не розслаблятися. А ця необхідність у підсумку призводить до розуміння того, що життя важке і безглузде, адже в ньому немає місця відпочинку, спогляданню і вибірковому застосуванню сил.
Навіть якщо ми неправильно інтерпретували заклик вчителів вчитися добре і бути кращими, ніщо не заважає нам зробити роботу над помилками: усунути зайву нервозність свого життя і дати собі можливість відпочити і озирнутися. Коли замість чергового «я все встигну» ми скажемо собі: «сьогодні я відпочиваю, хай вийде вперед хтось інший».