Астрономи зробили унікальне відкриття: чорні діри самі готують їжу для себе

29.01.2025   12:30    506
скупчення галактик
Фото: NASA
| Астрономи зробили унікальне відкриття: чорні діри самі готують їжу для себе

 

Учені виявили прямий зв’язок між струменями масивних чорних дір і тим, як ці об’єкти поглинають навколишню матерію.

Астрономи довели, що наймасивніші чорні діри у Всесвіті можуть самі готувати їжу для себе. Завдяки даним космічного рентгенівського телескопа Чандра і наземного оптичного телескопа VLT вчені отримали нові докази того, що струмені чорних дір можуть охолоджувати міжзоряний газ, яким харчуються чорні діри, повідомляє NASA.

Астрономи провели спостереження за сімома скупченнями галактик. У центрах таких скупчень розташовані наймасивніші галактики у Всесвіті, а у них, у свою чергу, в центрі знаходяться наймасивніші чорні діри. Їхня маса перевищує масу Сонця в мільйони і навіть десятки мільярдів разів. Коли надмасивні чорні діри поглинають міжзоряний газ, то частина його вилітає з полюсів чорної діри у вигляді довгих струменів плазми.

Останні новини:  Астрономи виявили унікальне атмосферне явище на Марсі, яке неможливо пояснити

На фотографіях нижче показані центральні галактики двох скупчень галактик: скупчення Персея і скупчення Центавра. У центрі видно яскраву пляму світла — це оточення надмасивної чорної діри в центрі наймасивнішої галактики. Фіолетовим кольором показано гарячий міжзоряний газ, а рожевим кольором — більш холодний газ.

Результати дослідження підтвердили наявну теорію, згідно з якою струмені чорних дір спричиняють охолодження гарячого газу та утворення вузьких ниток теплого газу. Турбулентність у газі також відіграє важливу роль у цьому процесі.

Останні новини:  Науковці розповіли, яке повідомлення від інопланетян може отримати людство
скупчення галактик Fullscreen
У центрі видно яскраву пляму світла — це оточення надмасивної чорної діри в центрі наймасивнішої галактики скупчення Персея і скупчення Центавра
Фото: NASA

Згідно з теорією, частина теплого газу має переміщатися в центри галактик, цей газ поглинають надмасивні чорні діри, що провокує появу струменів. Зворотний потік теплого газу змушує струмені знову охолоджувати гарячий газ, і цикл повторюється.




Учені вважали, що має існувати зв’язок між яскравістю ниток гарячого і теплого газу в центрах скупчень галактик. Там, де гарячий газ світиться яскравіше, теплий газ також має бути яскравішим. Тепер астрономи вперше виявили такий зв’язок, що підтверджує наявну теорію.

Останні новини:  Вчені відкрили точне місце перебування темної матерії у Всесвіті

За словами вчених, результати дослідження дають нове розуміння природи міжзоряного газу, який важливий не тільки для живлення чорних дір, а й для створення нових зірок.

Ще Фокус писав про те, що астрономи змогли визначити масу й орієнтацію надмасивної чорної діри М87*, яка стала знаменитою в 2019 році, адже вчені вперше в історії отримали пряму фотографію чорної діри.


focus.ua